szerző:
Szegő Iván Miklós
Tetszett a cikk?

A hazai multik még decemberben az Európai Bizottsághoz fordultak, hogy szankciókat követeljenek Magyarország ellen a külföldi vállalatokat különösen sújtó válságadók miatt. Az Osztrák Gazdasági Kamara információink szerint támogatja az ausztriai vállalatok uniós vizsgálatot célzó kezdeményezését.

Az osztrák Spar kereskedelmi nagyvállalatnak 25 millió eurós elvonást jelent a magyar válságadó. Az osztrák cégeknek pedig összesen harminc millió eurós befizetési kötelezettsége keletkezik 2010-ben a különben 2010-12 közötti időszakra bevezetett jogszabályból. Mindez az Osztrák Gazdasági Kamara (WKO) és a kiskereskedelmi ágazat EU-képviseletével foglalkozó szervezet, az EuroCommerce összesítéseiből derült ki.

A hvg.hu rendelkezésére álló dokumentumrészlet szerint a magyar kiskereskedelmi piacból 9 százalékos részt kezében tartó Sparnak a teljes különadó mennyiség 25 százalékát kell befizetnie. Ennél többet, 43 százalékot csak a Tescónak vállalnia. Mindeközben a Tescónak az EuroCommerce adatai szerint ugyanakkora a részesedése a magyar kiskereskedelmi piacon, mint a CBA-nak és a Coopnak, ám a nemzetközi szervezet úgy tudja, e két utóbbi magyar cég mentesül a válságadó alól, mert a szabályok kibúvót adnak nekik.

Az Osztrák Gazdasági Kamaránál kérdésünkre megerősítették a hvg.hu-hoz eljuttatott dokumentumrészlet hitelességét, és elmondták, hogy a WKO támogatja az osztrák cégeknek azt a törekvését is, hogy az Európai Bizottság vizsgálja meg: összhangban áll-e az EU-szabályokkal a magyar adótörvény. Osztrák vélekedés szerint ugyanis a magyar adószabály sértheti az EU működéséről szóló szerződés több pontját is. Így például jogellenesen ad támogatást a magyar cégeknek a jogszabály, hiszen a válságadót a külföldi vállalatokra terhelik döntően, továbbá hátrányosan különbözteti meg az adótörvény a külföldi vállalatokat.

A brit Tescóra rótták ki a legtöbb adót

A Figyelőnek adott interjújában a CBA lánc elnöke korábban úgy nyilatkozott, hogy "hasznosnak látná", ha hazánkban is kialakulna az "egészséges protekcionizmus". Baldauf László szerint csak a "multik sárdobálása" az a pletyka, hogy a CBA-ra szabták a különadó törvényt.

Az osztrák ellenérzések nem meglepőek a magyar adótörvénnyel szemben. Nemrégiben vált nyilvánossá ugyanis, hogy szankciókat követel a magyar kormány ellen tizenhárom jelentős európai nagyvállalat elsőszámú vezetője.  A cégvezérek a különadók, és a külföldi vállalatokra vonatkozó egyéb intézkedések miatt tiltakoznak. Erről a Die Welt című német lap online hétvégi kiadása számolt be. Hat német vállalatvezető (az Allianz, az E.ON, az RWE, a Telekom, az EnBW, a Rewe első emberei) arra szólítják fel az Európai Bizottságot, hogy "győzze meg a magyar kormányt a befektetőket érintő törvényes keretek stabilitásának jelentőségéről és bírja rá Budapestet a jogtalan terhek visszavonására". A hat német óriáscég tiltakozó akciójához csatlakoztak az osztrák Spar, az OMV és a Baumax, a cseh CEZ, a francia Axa, valamint a holland ING és Aegon vezetői is.

Az Európai Bizottság tanulmányozza a külföldi nagyvállalatoknak a magyarországi válságadókkal kapcsolatos panaszlevelét, illetve azt a levelet is, amellyel a kormány még decemberben válaszolt a bizottsági érdeklődésre – közölte hétfőn a testület.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagy Attila Tibor Vélemény

Fellázadnak a multik az Orbán-kormány ellen?

Magyarország gyors és öles léptekkel halad a miniszterelnök által vizionált „forradalom” útján. A lendületes belépő más kormányoktól sem áll távol. A Blair-kormány 1997-ben már a hivatalba lépését követő első pár hónapban számos nagyjelentőségű intézkedéssel rukkolt elő -- mutat rá Nagy Attila Tibor, a Méltányossság Politikaelemző Központ kutatója.

MTI Gazdaság

Magyarország elleni szankciókat követelnek a multik

Szankciókat követel a magyar kormány ellen tizenhárom jelentős európai nagyvállalat elsőszámú vezetője a különadók, és a külföldi vállalatokra vonatkozó egyéb intézkedések miatt - írta a hétvégén a Die Welt című német lap online kiadása egy december 15-én íródott közös levélre hivatkozva.

hvg.hu Gazdaság

A CBA-vezér a különadóról, a Fideszről és a multikról

Hasznosnak látná a CBA lánc elnöke, ha hazánkban is kialakulna az "egészséges protekcionizmus". Baldauf László szerint csak a "multik sárdobálása" az a pletyka, hogy a CBA-ra szabták a különadó törvényt - többek között ez derül ki a Figyelőnek adott interjújából.

hirado.hu Gazdaság

Csaba László: el kell gondolkodni a multik brüsszeli levelén

Semmiképp nem kell attól tartani, hogy az euróövezet szétesne, de az sem igaz, hogy visszatértünk volna a kétezres évek elején tapasztalt növekedéshez – jelentette ki Csaba László a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában. A szakember szerint a magyarországi multik Brüsszelnek küldött levele "egy jel", amin el kellene gondolkodni.

MTI Világ

Elemzi a multik válságadókra vonatkozó panaszát az EU

Az Európai Bizottság tanulmányozza a külföldi nagyvállalatoknak a magyarországi válságadókkal kapcsolatos panaszlevelét, illetve azt a levelet is, amellyel a kormány még decemberben válaszolt a bizottsági érdeklődésre - közölte hétfőn a brüsszeli végrehajtó testület egyik szóvivője.