Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Széles bázisú, robusztus ütemű növekedés kezdődött a világgazdaságban - állapította meg pénteken az egyik vezető befektetési csoport az általa összeállított globális összágazati beszerzőmenedzser-index (PMI) alapján, amely csaknem ötéves csúcson van.
A JP Morgan, amely minden hónapban közzéteszi a világgazdaság egészére kivetített, a legnagyobb nemzetgazdaságok feldolgozó és szolgáltatási szektorainak teljesítményadataiból képzett saját, összesített beszerzőmenedzser-indexét, a múlt hónapról kiadott pénteki kimutatásában közölte, hogy az általa kiszámított összágazati kibocsátási mutató januárban 58,3 pontra emelkedett a decemberi 57,0-ről.
A ház szerint ez 2006 áprilisa óta a legmagasabb érték, és 4 százalékos - vásárlóerő-paritáson mérve 5 százalékos - éves szintre vetített világgazdasági növekedési ütemnek felel meg a jelen negyedévben. Ez az ütem több mint egy százalékponttal magasabb a hosszú távú adatsorok alapján számolt, még nem inflációs jellegű trendnövekedésnél - áll a JP Morgan pénteki londoni elemzésében.
A ház szakelemzői szerint az átfogó indexen belül különösen kirívó a feldolgozóipari és a szolgáltatási szektor új megrendelés-állományának értéknövekedését mérő részindexek meredek emelkedése. Az új megrendelések összesített részindexe mindkét ágazat e mutatójának figyelembe vételével 58,7 volt a múlt hónapban a decemberi 56,4 után. Külön-külön számolva, a globális gyáripar saját új megrendelési részmutatója 56,4-ről 59,8-ra, a szolgáltatásoké szintén 56,4-ről 58,3-ra emelkedett januárban.
A JP Morgan elemzői kiemelik, hogy e két részmutató 2003 vége óta nem növekedett ilyen mértékben, és akkor a világgazdaság éves szintre kivetített növekedési üteme meghaladta az 5 százalékot. A ház szakértői a mostani PMI-kimutatáshoz fűzött elemzésükben hangsúlyozzák ugyan, hogy a fejlett piacok gazdasági aktivitását visszahúzó strukturális és költségvetési tényezők miatt ezúttal nem jósolnak ilyen éves kilábalási ütemet, hozzátették azonban, hogy a jelenlegi környezetben - amelyet mind a globális feldolgozószektorban, mind a szolgáltatási szférában széles bázisú teljesítménybővülés jellemez - "nem szabad alábecsülni a robusztus növekedés lehetőségét".
Más nagy londoni házak is viszonylag derűlátó globális növekedési előrejelzéseket tartanak érvényben az idei évre. Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza - februári prognózisában a vártnál jobb amerikai és euróövezeti gazdasági teljesítmény hatására jelentősen javította a két gazdasági erőcentrumra, és ezzel együtt a világgazdaság egészére szóló növekedési becslését.
A cég 2,7 százalékra emelte az amerikai gazdaság idei növekedésére adott előrejelzését az előző prognózisában szereplő 2,2 százalékról, az euróövezetben pedig jelenleg 1,5 százalékos éves növekedést vár 2011 egészére a múlt hónapban jósolt 0,9 százalék helyett. Az EIU londoni szakelemzői ennek együttes hatásaként az előző előrejelzésben szereplő 3,8 százalékról 4,0 százalékra emelték a világgazdaság egészére adott - vásárlóerő-paritáson számolt - idei növekedési prognózisukat. Szakértői előrejelzések szerint a globális növekedés egyre nagyobb mértékben a feltörekvő térségi gazdaságoktól, mindenekelőtt Ázsiától, ezen belül is Kínától függ.
A JP Morgan erről szóló, nemrégiben közzétett átfogó londoni elemzése szerint a felzárkózó piaci térség egésze a globális éves GDP-értéknek egyelőre csak a harmadát adja, a GDP-érték növekedéséhez azonban ez az országcsoport már többel járul hozzá, mint a fejlett ipari térség. A cég becslése szerint a tavalyi egész éves világgazdasági összkibocsátás értéknövekedésének egyedül a kínai gazdaság hozzávetőleg a 30 százalékát adta, az ázsiai gazdaságok együttes hozzájárulása 45 százalék volt.
Az Egyesült Államok ugyanakkor 24 százalékkal, az euróövezet pedig mindössze 13 százalékkal részesedett a globális GDP-érték tavalyi bővüléséből - áll a JP Morgan elemzésében. A felzárkózó térség súlya azonban a világgazdaság összteljesítményén - vagyis nemcsak annak növekedésén - belül is ütemesen emelkedik. A JP Morgan kimutatása szerint tíz éve ez a térség a globális GDP-érték 20 százalékát adta, részaránya azóta 33 százalékra nőtt, és a cég londoni elemzői azzal számolnak, hogy 2017-re a feltörekvő országcsoport adja a világgazdaság teljesítményének felét.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.