Így mentik meg a jelzálogadósokat Amerikában

A fizetésképtelen, illetve nehezen törlesztő jelzálogadósok várhatóan jól járnak az új, egyebekben takarékos amerikai költségvetési tervekkel: a bankok lakás-visszafoglalásait megelőző programokra az amerikai kormány 13,2 milliárd dollárt szán a következő, októberben kezdődő költségvetési évben.

  • MTI MTI
Így mentik meg a jelzálogadósokat Amerikában

Erre a célra tavaly 543 millió dollárt költött a kormány, az idei évre 9,81 milliárdos keretet irányzott elő. Tavaly december végén 674 ezer ügyfele volt az állami lakásmentő programoknak, eddigi futamuk alatt pedig összesen 1,4 millió, noha a Bush-kormányzat annak idején 3-4 millió résztvevőre számított. Összesen több mint 500 ezer adós számára sikerült eddig tartós megoldást kidolgozni, akik ennek révén megtarthatták otthonukat. A programokat eddig a bevezetés nehézségei és a jelzálogkölcsönzők-szolgáltatók "gyenge teljesítménye" hátráltatta, a Fehér Ház által hétfőn kiadott dokumentum szerint.

A lakásmentés a TARP (Troubled Asset Relief Program - "bajba került vagyoni eszközök mentőprogramja") része. A TARP az előző elnök, George W. Bush 2008. októberi aláírásával emelkedett törvénnyre, 300 milliárd dolláros kerettel, de mérlege végül is legtöbb részében profittal zárult az amerikai adófizetők számára. Ebből az előirányzatból finanszírozták az amerikai kormány segítő bevásárlását banki eszközökből és vállalati részvényekből. Az így államosított eszközöket a magáncégek - köztük a General Motors autógyár, az AIG biztosító vagy a Citigroup bankcsoport - már nagyrészt visszavásárolták, árfolyamnyereséget és időarányos osztalékot is megfizetve a kormányzatnak. A TARP-ból jövőre már semmi másra nem költenek, csak a bajba került lakástulajdonosok megsegítésére.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek