szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Bizottság javaslatának megfelelően 500 milliárd eurós lesz az euróövezetet védő, Európai Stabilitási Mechanizmusnak (ESM) nevezett tartós hitelkeret - közölte hétfő este Brüsszelben Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, az euróval fizető 17 ország pénzügyminisztereit tömörítő Eurócsoport elnöke.

Juncker és vele együtt Olli Rehn pénzügyi EU-biztos azután tartott közös sajtótájékoztatót, hogy az Eurócsoport estébe nyúlt tanácskozást folytatott Brüsszelben arról, miképpen tehető hatékonyabbá az a mentőcsomag, amely az övezet fizetési nehézségekkel küzdő országainak megsegítését célozza.

Valójában két mentőcsomagról folytattak eszmecserét, két tárgyalási szakaszban. Először a tavaly májusban kidolgozott Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) nevű, ideiglenes jellegű mentőcsomagról volt szó. Az EFSF csupán 2013-ig vehető igénybe. Ez elvben 440 milliárd eurós keretet jelent, de ebből a pénzből szükség esetén csak 250 milliárdot lehetne ténylegesen igénybe venni: a fennmaradó rész azt a garanciális hátteret biztosítja, hogy az EFSF-ből merített hitelnyújtást a hitelminősítők a legmegbízhatóbb, AAA kategóriában tartsák nyilván. Az Eurócsoport most olyan javaslatokat igyekezett kidolgozni, amelyek a keret rugalmasabb, kiterjedtebb felhasználhatóságát célozzák. Végleges döntésre nem jutottak, a hivatalos álláspontokat a márciusi EU-csúcsig kell kidolgozni.

A 2013. január elsejét követő időszakra nézve az euróövezetnek hosszú távon pénzügyi biztonságot nyújtó Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) kidolgozása a feladat. Az erről folytatott eszmecserébe hétfő este már bekapcsolódott az eurózónán kívüli 10 EU-tagország képviselője - köztük Matolcsy György magyar nemzetgazdasági miniszter - is, ugyanis az ESM-ben való részvétel iránt a zónán kívüli uniós tagországok részéről szintén mutatkozik érdeklődés. Az EU legfőbb végrehajtó testülete, az Európai Bizottság javaslata szerint ennek a 2013-tól létrehozandó tartós stabilitási mechanizmusnak mintegy 500 milliárd eurós nagyságúnak kell lennie. A résztvevők erről most elvi megállapodásra jutottak, hozzátéve, hogy a nagyságrendet rendszeresen felülvizsgálatnak vetik majd alá. 

"Amíg azonban nem állapodtunk meg mindenben, addig semmiben sem állapodtunk meg" - igyekezett hűteni a lelkesedést a sajtótájékoztatón Juncker. Megjegyezte ugyanakkor, hogy az egyeztetésekkel "jól haladnak". 

A hétfői ülés annak árnyékában zajlott, hogy a pénzügyi piacok bizalmatlanul kezelik Portugáliát. Az országot sokan az eurózóna olyan tagjának tekintik, amely - Görögország és Írország után - harmadikként szorulhat rá a pénzügyi mentőcsomagra. A sajtótájékoztatón Olli Rehn kitért arra, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) részese lesz az eurózónának tartós biztonságot nyújtó EMS-mechanizmusnak. Az IMF-fel kapcsolatban szerzett eddigi benyomások alapján Rehn azt mondta, hogy az együttműködés kiváló, és mindkét félnek hasznára váltak a másik fél által felhalmozott, az együttműködés során megosztott tapasztalatok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!