szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

A szakértők által várt javítás helyett jelentősen rontott az utolsó negyedéves amerikai GDP-adaton a helyi kereskedelmi minisztérium.

A szaktárca tájékoztatása szerint a világ legnagyobb gazdasága 2010 utolsó három hónapjában mindössze 2,8 százalékkal bővült az előző negyedévhez képest (szezonálisan kiigazított évesített ütem), miközben az előzetes becslés ennél 0,4 százalékponttal nagyobb mértékű növekedést valószínűsített. Az adat különösen annak fényében jelent kellemetlen meglepetést, hogy szakértők az előzetes számok további javítására számítottak: a Bloomberg 77 szakértő megkérdezésével összeállított konszenzusa 3,3 százalék volt, úgy, hogy a becslések 3 és 4,4 százalék között szóródtak, azaz a leginkább pesszimista elemzők sem vártak ilyen durva revíziót.

Némi öröm az ürömben, hogy a GDP növekedési üteme így is gyorsult, hiszen a harmadik negyedévben csak 2,6 százalékos gyarapodásról számolhatott be a kereskedelmi minisztérium, ráadásul ha a készletváltozásokat nem vesszük figyelembe, akkor már 6,8 százalékos gyarapodást mutatnak az adatok, ami 1998 óta a legmagasabb érték.

Módosított összetevők: A fogyasztás fáj a legjobban

A szaktárca a GDP számos összetevőjén lefelé módosított az előzetes becslésekhez képest. A legnagyobb mértékű változás a kormányzati vásárlások esetében volt, amely a korábban jelzett 0,9 százalékkal szemben 2,4 százalékkal estek vissza negyedéves alapon az október és december közötti időszakban.

Rontottak azonban – s ennek talán még nagyobb a súlya – a belső fogyasztásra vonatkozó adaton is: a háztartások költése a végleges jelentés szerint 4,1 százalékkal ugrott meg az utolsó három hónapban, ami ugyan 2006 azonos időszaka óta a legnagyobb mértékű növekedés, azonban kisebb a 4,4 százalékos korábbi becslésnél, s a 4,2 százalékos piaci konszenzusnál is. Más kérdés, hogy a fogyasztás – amely az amerikai GDP 70 százalékát adja – így is 2,9 százalékponttal járult hozzá az utolsó negyedévben mért növekedéshez.

Annulált recesszió

A teljes 2010-es esztendőben egyébként – az utolsó negyedévivel megegyező mértékben – 2,8 százalékkal bővült az amerikai gazdaság. Miután tavalyelőtt az év egészében 2,6 százalékos visszaesést regisztráltak, mindez azt jelenti, hogy nagyjából a 2008-as szintre tért vissza a világ legnagyobb gazdaságának teljesítménye. A GDP a minisztériumi tájékoztatás szerint 13 370 milliárd dollárra rúgott.

Piaci reakciók

Furcsa mód a piacokat nem rázta meg különösebben a vártnál sokkal rosszabb adat. Az amerikai határidős indexek ugyan csak tétova emelkedéssel kezdtek, azonban némi iránykeresés után emelkedni kezdtek, s így félórányi kereskedést követően az S&P500 már majd 0,9 százalékkal erősödött, s 0,55 százalékos pluszban járt a DJIA is. Komoly törést a budapesti börzés sem hoztak az amerikai hírek: a BUX egy órával zárás előtt már majd 2 százalékkal járt a csütörtöki végső érték felett, napi csúcson.

A devizapiacon is elmaradtak a durva mozgások. A dollár folytatta reggel óta tartó erősödését az euróhoz képest, így az EUR/USD majd négyhónapos csúcspont közeléből mozdult el. A forint mindeközben szűk sávban mozgott a közös európai pénzhez képest: egy euróért negyed öt tájban 273 forintot kértek.

Ecoline

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!