szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Romlottak a legnagyobb japán vállalatok üzleti várakozásai a japán jegybank által a március 11-i pusztító természeti csapások óta először közzétett adatok szerint.

A jegybank rendkívüli módszertan szerint - a katasztrófa után beérkezett válaszok eredményeit külön is közölve - hozta nyilvánosságra a felmérés eredményeit. Ezek szerint a nagyobb vállalatok jelenlegi üzleti hangulatát jelző mutató a földrengés és a szökőár után és a teljes időszakban is plusz 6 pont volt. A júniusi kilátások azonban a teljes felmérésben tapasztalt plusz 2 pontról mínusz 2 pontra csökkentek a természeti csapás utáni időszakban.

Elemzők azonban óvatosan fogadták a nyilvánosságra hozott adatokat. Adacsi Mazamicsi, a JP Morgan Securities vezető elemzője szerint elképzelhető, hogy több vállalatnál a földrengés előtt töltötték ki a felméréshez tartozó kérdőívet és csak utána küldték el. "Ez az olvasat ezért félrevezető lehet, ha fel akarjuk mérni a földrengés hatásait" - tette hozzá. A hangulatmutató az első olyan nyilvánosságra hozott adat, amely betekintést adhat a természeti csapások gazdasági hatásaiba. A japán jegybank a hangulatmutató közlésekor azonban figyelmeztetett: a katasztrófa utáni adatok csupán az összes válaszadó 23,6 százalékának válaszait tükrözi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Nukleáris télbe taszíthatja a japán katasztrófa a világgazdaságot

A Japánt ért természeti csapások nemcsak a helyi gazdaságnak okoznak gondokat, hanem az igen kiterjedt globális együttműködés miatt a világ egészére befolyásuk van. Újfent kiderült, hogy a hatalmasnak és mindhatónak látszó globalizált gazdaság valójában milyen sérülékeny.

MTI Gazdaság

A japán GDP 2,5 százalékát viheti el a földrengés

Akár a 183 milliárd dollárt (14-15 ezer milliárd jent) is elérheti a Japánban bekövetkezett földrengés és özönvíz okozta kár a Credit Suisse japán érdekeltségének számításai szerint. Ez a japán GDP-nek hozzávetőleg 2,5 százaléka és nagyjából 40 százaléka annak a kártételnek, amit az 1995-ben Kobe térségben pusztító földrengés okozott, és amelyben több mint hatezren vesztették életüket.

MTI Gazdaság

A japán GDP 3 százalékát is meghaladhatja a cunamikár

Akár a 200 milliárd dollárt, a japán hazai össztermék (GDP) több mint 3 százalékát is elérheti a távol-keleti szigetországban történt kettős természeti katasztrófa okozta kár a Goldman Sachs csütörtöki becslése szerint.

MTI Gazdaság

Emelkedő japán CDS-árazás

Erőteljesen megugrott kedden a japán államadósság-törlesztési kockázat piaci biztosítási ügyleteinek árazása, jelezve, hogy a földrengés- és szökőár-katasztrófa nyomán a piac a japán közfinanszírozási helyzet romlásától tart.