szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Koreai Köztársaság érdeklődik a paksi erőmű bővítése iránt - ezt Kim Szung Hvan dél-koreai külügyi és kereskedelmi miniszter közölte hétfőn a magyar kollégájával, Martonyi Jánossal folytatott megbeszélésén.

A Külügyminisztérium közleménye kiemelte: Magyarország következetesen támogatja a dél-koreai kormány Korea-közi politikáját, és határozottan elítéli Phenjan Szöullal szembeni provokációit. Magyarország szorgalmazza Észak- és Dél-Korea, az Egyesült Államok, Japán, Kína és Oroszország részvételével tartandó hatoldalú tárgyalások "megfelelő időben történő felújítását" - írták.

A kommüniké szerint a megbeszéléseknek el kell vezetniük Észak-Korea "teljes, ellenőrizhető és visszafordíthatatlan nukleáris leszereléséhez". Phenjannak tartózkodnia kell a további provokációktól, őszinteséget kell tanúsítania a nukleáris kérdéssel kapcsolatban, amennyiben tényleg a nemzetközi közösség megbízható tagjává kíván válni - hangoztatták.

Túry Gergely

Martonyi János az EU-Ázsia találkozó (ASEM) találkozó alkalmával folytatott kétoldalú megbeszélést Kim Szung Hvannal. Magyarország 1989-ben, a közép-kelet-európai országok közül elsőként létesített diplomáciai kapcsolatot a Koreai Köztársasággal - emlékeztetett közleményében a tárca. Dél-Korea Magyarország második legnagyobb kereskedelmi partnere és a magyar export hetedik legfontosabb célországa Ázsiában. A kelet-ázsiai államba irányuló magyar export 2010-ben az előző évhez viszonyítva 65 százalékkal növekedett, az onnan Magyarországra érkező import pedig 40 százalékkal bővült 2009-hez képest - fejtették ki, hozzátéve: tavaly a kétoldalú árucsere volumene elérte a 3,2 milliárd dollárt.

Mint írták, Kim Szung Hvan egyetértett azzal, hogy Magyarország tovább növelhetné a Dél-Koreába irányuló exportját, főként a mezőgazdasági és fogyasztási termékeket illetően. A tárgyaláson az is elhangzott, hogy "bőven van helye a külkereskedelmi egyensúly javításának Magyarország javára". A tárca szerint a dél-koreai befektetések becsült magyarországi értéke 1,3 milliárd dollár, és mintegy 40 koreai vállalkozás működik az országban, amelyek csaknem 20 ezer embert foglalkoztatnak.

A két országban kölcsönös az igény a kulturális és oktatási csere, valamint a tudományos és technológiai együttműködés bővítésére - közölték. Kiemelték: dél-koreai diákok egyre nagyobb számban folytatnak Magyarországon felsőfokú - elsősorban orvostudományi - tanulmányokat. 2010 októberében dél-koreai pénzügyi támogatással két - nano-, illetve biotechnológiai kutatással foglalkozó - laboratórium ünnepélyes megnyitóját rendezték meg Budapesten - fűzték hozzá. Mivel a Koreai Köztársaságban érdeklődnek a magyar kulturális értékek iránt, a tervek szerint az év végéig kulturális központot létesítenek Budapesten - közölte a tárca.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!