szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

A legfontosabb hazai esemény az infláció júniusi alakulásáról szóló KSH-jelentés lesz, de talán megtudjuk azt is, hogy mi állhatott az ipar nagy májusi fékezésének hátterében. Az inflációs adatsorokat Európában és Amerikában is közzéteszik, Kínából befutnak a második negyedéves GDP-számok, az Alcoa pedig megnyitja a gyorsjelentésszezont.

A hazai makronaptár legfontosabb bejegyzése a keddi KSH-jelentés az infláció júniusi alakulásáról. Az élelmiszer- és az üzemenyagárak már májusban is a vártnál lassabban emelkedtek, a ruházati termékek esetében az akciók, a tartós fogyasztási cikkeknél pedig a gyenge kereslet biztosítja, hogy komoly inflációs nyomásra nem kell számítanunk. Az elemzők, akiket a 3,9 százalékos májusi éves sarokszám igencsak meglepett, az adat közzététele előtt arra tippelnek, hogy a júniusi ráta éppen ugyanekkora lesz.

Statisztikai hivatalunk minden napra tartogat valamit az adatok szerelemeseinek. A hetet a kereskedelmi szálláshelyek májusi, illetve január-májusi mutatói nyitják. A június 8-án közzétett jelentés szerint január-áprilisban a vendégek és a vendégéjszakák száma egyaránt 8 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva, a szálláshelyek árbevétele folyó áron 9 százalékkal nőtt.

A szerdai menü újra egy inflációs jelentés: a mezőgazdasági termelői árak májusi alakulásáról. Ebben a kategóriában a nagy számok törvénye uralkodik: áprilisban az átlagos árszint 45,2 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. A növényi termékek árszínvonala 59,1, az élő állatok és állati termékeké 19,9 százalékkal emelkedett.

Csütörtökön az ipari termelés részletes májusi mutatóit ismerhetjük meg. Az előzetes adatok szerint az éves bővülés munkanaphatással kiigazított üteme közel másfél éves mélypontra, 2,6 százalékra lassult. Kíváncsian várjuk a vaskos negatív meglepetés magyarázatát.

A minden jó, ha a vége jó mondás a KSH heti jelentéseire előre láthatóan nem lesz igaz: pénteken ugyanis az építőipari termelés májusi alakulásáról kapunk képet. Áprilisban éves alapon 15,5 százalékos volt a visszaesés, amivel az Európai Unió egyik leggyengébb adatát produkáltuk.

Régió: két cseh és egy lengyel hír

A régiós kínálatból két cseh és egy lengyel adatra hívjuk fel figyelmüket. Kedden Prágából futnak be a munkanélküliség és az infláció júniusi alakulásáról szóló jelentések. A várakozások kiegyensúlyozottak: a munkanélküliek aránya a várakozások szerint az előző hónaphoz képest 0,1 százalékponttal, 8,1 százalékra csökkent,  míg a fogyasztói árak emelkedésének éves üteme 0,1 százalékponttal, 2,1 százalékra emelkedett.

Varsóból szerdán érkezik az inflációs jelentés. A májusi adat (5,0 százalék) alaposan meglepte a piacot, amely az év hatodik hónapjára az éves ráta csökkenését valószínűsíti (4,8 százalék a konszenzus).

Nyugat-Európa: infláció, ipar

Az öreg kontinens boldogabb fele makroadatokban viszonylag szegény hét elé néz. A legütősebb mutató talán itt is a júniusi inflációs adatsor lesz (csütörtökön teszi közzé az Eurostat), de várhatóan senki sem fog meglepődni: az előzetes becslést az ebben a sorban revízióra csak elvétve kényszerülő uniós statisztikai hivatal már június utolsó napján közzétette: eszerint az eurózónában éves alapon a májusival egyező ütemben, 2,7 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak.

Az Egyesült Királyságban erőteljesebb a drágulás: az elemzők szerint júniusban a májusival megegyező mértékű, 4,5 százalékos volt a „pénzromlás”. Kedden kiderül.

Az Eurostat szerdán publikálja a májusi ipari termelés adatsorát. A piaci konszenzus szerint a közös pénzt használó blokkban év/év összevetésben romlott, havi alapon viszont javult a statisztika az ötödik hónapban. Az előbbi mutató az áprilisi 5,2 százalékról 4,7 százalékra csökkent, az utóbbi viszont 0,2 százalékról 0,4 százalékra nőtt – amennyiben az elemzői üveggömbök nem tévednek.

Egyesült Államok: ipar, kisker, árak, hangulat

A heti amerikai adatok közül a kiskereskedelmi forgalom, az ipari termelés, a fogyasztói árak és a fogyasztói hangulat júniusi alakulásáról szóló jelentéseket emelhetjük ki.

A kiskereskedelmi forgalmi adatsor csütörtökön fut be: ebben a májusi 0,3 százalékos havi visszaesés után a konszenzus szerint havi alapon stagnálást mutat majd a sarokszám. A volatilis autópiacot figyelmen kívül hagyó mutató ugyanakkor 0,3 százalékról 0,1 százalékra csökken az elemzők szerint. Ennek oka döntően az üzemanyagok árának csökkenése, a többi kategóriában az elemzők szerény bővülést valószínűsítenek.

A júniusi inflációs adatsort pénteken ismerjük meg. Havi összevetésben – kell-e mondanunk: az üzemanyagárak csökkenése miatt – a májusi 0,2 százalékos átlagos drágulás után 0,1 százalékos csökkenésre fogad a piac, a maginfláció üteme pedig 0,1 százalékponttal, 0,2 százalékra lassul az elemzők szerint.

Pénteken számol be a washingtoni kereskedelmi minisztérium az ipari termelés júniusi alakulásáról. A havi növekedés üteme a piaci konszenzus szerint a májusi 0,1 százalékról 0,3 százalékra gyorsult, köszönhetően annak, hogy az autószektor túltette magát a márciusi japán katasztrófasorozat utáni sokkon.

A hét utolsó híre is az USA-ból fut majd be: a University of Michigan közzéteszi fogyasztói bizalmi indexének előzetes júliusi értékét. A júniusi 71,5 után a piac javulásra (72,5-re) számít – annak ellenére, hogy a júniusi munkaerőpiaci adatok komoly csalódást keltettek.

Kína, Japán: GDP, kamat

A messzi keletről a jövő héten érkező hírek közül messze a legfontosabb a második negyedéves kínai GDP-jelentés. A világ második legnagyobb gazdasága az első negyedévben év/év alapon 9,7 százalékkal bővült; az ütem az elemzők szerint április-júniusban 9,3 százalékra lassult.

A japán jegybank megtartja havi kamatdöntő ülését, de ez csak a rutinhírek között fog megjelenni: az irányadó ráta nyilván marad a 0,1 százalékos szinten.

Kezdődik a szezon

Az Alcoa a hétfői New York-i tőzsdezárás után közzéteszi második negyedéves eredményeit, és ezzel hivatalosan is megnyitja a szezont. Az alumíniumgyártó az első negyedévet a várakozásokat meghaladó profittal zárta. Ami a folytatást illeti: ez első fecskék között jelent  a héten - többek között - a Marriott International, a Google, a Citigroup, a Mattel és a Hasbro.

Ecoline

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!