szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tavalyhoz képest nőtt az év első felében a szállodai vendégek és az eltöltött éjszakák száma is, ezen belül azonban a balatoni szálláshelyek és a wellness-hotelek kevesebb vendéget fogadtak, mint tavaly - áll a KSH felmérésében.

A kereskedelmi szálláshelyeken a vendégek száma 4,2 százalékkal és a vendégéjszakáké 3,6 százalékkal haladta meg az előző évi szintet, a szálláshelyek árbevétele folyó áron 7,5 százalékkal nőtt 2011. január-májusban - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn. Májusban a vendégek száma 4,2 százalékkal csökkent, a belföldi vendégeké 9,3 százalékkal mérséklődött, a külföldieké 1,2 százalékkal nőtt az előző év májusához képest. Májusban a vendégéjszakák száma 6,1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, a belföldiek 10,4 százalékkal, a külföldiek 2,8 százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, mint tavaly májusban. A kereskedelmi szálláshelyek bevétele májusban 3,9 százalékkal nőtt.

MTI / H. Szabó Sándor

Az idén január-májusban 1 millió 193 ezer külföldi vendég 3 millió 169 ezer vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken, a vendégek száma 8, az éjszakáké pedig 6 százalékkal emelkedett 2010 azonos időszakához viszonyítva. A külföldivendég-forgalom szerkezete továbbra is átalakulóban van - közölte a KSH. A legjelentősebb küldő országok közül kizárólag az olasz és német vendégek által eltöltött éjszakák száma csökkent, miközben Ausztriából, az Egyesült Királyságból, továbbá Oroszországból, Romániából, Franciaországból, Csehországból és az Amerikai Egyesült Államokból érkezők vendégéjszakáinak száma nőtt. 

Január 1-től Magyarország féléven keresztül első alkalommal töltötte be az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztségét, és ez  jelentős turisztikai forgalmat és bevételt generált. Az érkező vendégek fogadására kijelölt - négy-, illetve ötcsillagos - konferenciaszállodákban a külföldi vendégek és az általuk eltöltött éjszakák száma 16, illetve 15 százalékkal emelkedett. Az elnökség keretein belül a külföldről érkező vendégek elsődleges úti célja Budapest volt. Az első öt hónapban a főváros szállodáiba érkező külföldi vendégek és az általuk eltöltött éjszakák száma 11, illetve 8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Ez a növekedés 1-1 százalékponttal haladja meg a tavalyi évben regisztrált fellendülést. Az év első öt hónapjában a kereskedelmi szálláshelyeken 1 millió 282 ezer belföldi vendég 2 millió 817 ezer vendégéjszakát töltött el. 

A Balaton Soundon sokan jártak - tekintse meg képeinket, kattintson!
Stiller Ákos

A Balatonon eltöltött éjszakák száma a külföldi vendégek esetében 3,5 százalékkal esett vissza, míg a belföldieknél stagnált. A népszerű gyógy-, illetve wellness-szállodák látogatottsága is kedvezőtlen képet mutatott az év első öt hónapjában. Január-májusban a balatoni gyógyszállodák vendégforgalma - főként a külföldivendég-éjszakák csökkenésének következtében 19 százalékkal romlott, a wellness-szállodákban a kapacitásnövekedés ellenére 4 százalékkal mérséklődött az éjszakák száma az előző  évhez viszonyítva. A Balatonon kívül a dél-dunántúli és az észak-alföldi turisztikai régióban is csökkent összességében a vendégforgalom. Budapesten mind a belföldi, mind a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma nőtt, összességében 8 százalékkal. 

A megfigyelt időszakban a szállodák szobakihasználtsága átlagosan 41 százalékos volt, ezen belül az ötcsillagos szállodák működtek a legmagasabb, 59 százalékos szobakihasználtsági aránnyal.

A szálláshelyek összes árbevétele folyó áron 7,5 százalékkal emelkedett 2010 január-májusához képest, a kereskedelmi szálláshelyek  összesen 84 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 45 milliárd forint volt. A  kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 13 950, az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel - bruttó REVPAR - 5726 forint volt.

A szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás ágazat bruttó hozzáadott értéknövekedése lényegesen elmaradt a nemzetgazdaság egészétől, a beruházások hosszú idő óta visszaesnek, csakúgy, mint a foglalkoztatottság. Az áremelkedés viszont az ágazat egészében csak 2,2 százalék volt az első negyedévben az előző év azonos időszakához képest - írja gyorstájékoztatójában a KSH.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!