szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt hónapokban életbe lépett kormányzati intézkedések éves szinten több milliárd forinttal csökkentik a Richter profitját, ez pedig oda fog vezetni, hogy a cég képtelen lesz tovább csökkenteni a készítmények árait - mondta sajtótájékoztatón a cég vezérigazgatója a Menedzser Fórum szerint. Az idei első félév csökkenő eredménye nagyban köszönhető a pénzügyi műveletek veszteségének.

Kedd hajnalban közölte második negyedéves eredményét a Richter, mely növekvő árbevétel mellett csökkenő adózott eredményről számolt be. Forintban számolva az árbevétel 6,3 százalékkal növekedett, a profit azonban 21,3 százalékkal esett vissza tavalyhoz képest az év első hat hónapjában, írja a Menedzser Fórum.

"Magyarországon a kormány áprilisban életbe lépett intézkedései éves szinten egymilliárd forintos profitkiesést okoznak, az augusztus elsején hozott további intézkedések 2 milliárd forintot vesznek ki a cég kasszájából, míg a július elsejével megemelt különadó és orvoslátogatói díj éves szinten 4,1 milliárdos nyereségcsökkenést okoznak" - vázolta fel Bogsch Erik, a Richter vezérigazgatója.

Összességében tehát az utóbbi hónapok intézkedései évente 7,1 milliárd forintjába kerülnek a cégnek, ha a 30 milliárdos magyarországi árbevétel mellett 16 százalékos nyereségrátával számolunk, akkor a teljes hazai tevékenység 4,8 milliárd forint profitot hoz, azaz ezekkel az intézkedésekkel lényegében veszteségessé válik - tette hozzá Bogsch. "Mindez azt jelenti, hogy nem lehet árat csökkenteni, mert egyszerűen nincs hova. Hiába számít az OEP további gyógyszerárcsökkenésre, a Richter ezek után képtelen lesz csökkenteni" - mondta a cégvezér.

A K+F költségek leírhatóságával kapcsolatban Bogsch Erik elmondta: az idei év második felében várhatóan nem kell különadót fizetniük, de a 2012-es év teljes bizonytalanságban van. A szakember szerint az első féléves 10 százalékos magyarországi forgalomnövekedésében már a felvásárlási hatás is látszik, összességében kifejezetten negatív időszakot várnak a hazai piacon.

Bogsch Erik szerint a bevezetett különadók óriási versenyhátrányt okoznak a Magyarországon működő cégeknek. "Jövőre a Széll Kálmán-tervben előirányzott 83 milliárd forintos kiadáscsökkentés keretében lehet még számítani további intézkedésekre, melyek ősszel válhatnak ismertté. Ezek után tudunk majd arról nyilatkozni, milyen lépésekkel kíván a cég válaszolni a kormány intézkedéseire" - mondta a Menedzser Fórum kérdésére Bogsch Erik.

További részleteket a sajtótájékoztatóról a Menedzser Fórum oldalán, az mfor.hu-n olvashat!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!