szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Pénteken tartja éves beszédét Ben Bernanke, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke a jegybanki szakemberek Wyoming állambeli Jackson Hole üdülővárosban tartott szimpóziumának keretében.

A szakértők megosztottak abban, hogy milyen hangot üt meg Bernanke. A pénzpiaci szereplők többsége – az elmúlt hetek zavarai után – azt várja, hogy a tavalyi beszédéhez hasonlóan idén is a monetáris politika enyhítésére utalhat. Akkor a bankelnök a lehetséges forgatókönyvek egyikeként említette, hogy a Fed készen áll mennyiségi enyhítési programjának felújítására. Két hónappal később már be is jelentette az amerikai jegybank, hogy 600 milliárd dollár értékben vásárol amerikai állampapírokat a gazdaság ösztönzése érdekében.

Tavaly a jelenlegihez hasonló piaci körülmények közepette szólalt fel Ben Bernanke. A piac most nyugtalan heteket tudhat maga mögött, július vége óta több mint 10 százalékkal esett az S&P-500 mutató. Az elmúlt heti egyértelmű lejtmenet után azonban immár negyedik napja emelkednek a Wall Street-i részvényindexek, miután a kereskedők egyre inkább bíznak benne, hogy a Fed gazdaságélénkítő lépéseket tesz. Bernanke 2010. évi beszéde és a 2011. májusi piaci tetőpont között 25 százalékkal nőttek a részvényárfolyamok.

Ben Bernanke
AP

Mindazonáltal több közgazdász is óvatosságra int. Szerintük ugyanis a Fed alighanem kivár, mivel nem tudja teljesen felmérni az első félévi mennyiségi enyhítési program eredményességét. Az amerikai gazdaság vészesen közeleg az újabb recesszióhoz, így a Fed joggal kételkedhet abban, hogy érdemes-e tovább hizlalni a már eleve méretes mérlegfőösszegét. Egyes szakértők arra számítanak, hogy Bernanke ismét több lehetőséggel áll elő, ám kevésbé markánsan emel szót a monetáris ösztönzés mellett.

A pesszimistább elemzők többsége pedig eleve azon a véleményen van, hogy a konkrét ösztönző lépések bejelentésére vélhetően a Fed monetáris tanácsának, a Szövetségi Nyíltpiaci Bizottságának (FOMC) egyik ülését követően kerülhet sor. Már csak azért is, mivel rendkívül megosztott a FOMC a további mennyiségi enyhítést illetően. James Bullard, a St. Louis-i Fed elnöke egy lapinterjúban nemrég azt hangsúlyozta, hogy "nem jött még el az ideje a mennyiségi enyhítés harmadik fordulójának". Ráadásul a legutóbbi kamatdöntéshez fűződő legfontosabb bejelentésről, a "rendkívül alacsony kamatszintek 2013 közepéig való megtartásáról" sem tudott egyhangúlag dönteni a szervezet: a hangadó tanácstagnak számító Richard Fisher és Charles Plosser is a javaslat ellen szavazott.

A lehetséges középutas forgatókönyvek között elemzők szerint a legvalószínűbb az, hogy a Fed az általa birtokolt, 2700 milliárd dollárnyi értékpapír lejárati idejének meghosszabbítása mellett dönt. Amennyiben a Fed növeli a hosszabb lejáratú papírok iránti keresletet, csökken az ilyen papírok hozama, ami kedvezőbb feltételeket biztosít a gazdasági növekedés beindításához. Ezzel ugyanis kevésbé válnak vonzóvá az ilyen papírok a befektetők számára, akik elkezdik pénzüket a kockázatosabb papírokba fektetni. Ezáltal a vállalatok és a lakosság is kedvezőbb feltételek mellett juthat forrásokhoz, ráadásul a részvénypiacok erősödéséhez vezethet, ami a lakossági vagyon bővüléséhez és a fogyasztói bizalom javulásához járulhat hozzá.

AP

Azonban veszélyekkel is járhat egy ilyen stratégia: egyáltalán nem biztos, hogy a várt kedvező hatások jelentkeznek, ráadásul az alacsonyabb hozamok növelik a jegybank potenciális veszteségeinek mértékét. A 600 milliárd dolláros mennyiségi enyhítés idején például a várt csökkenés helyett emelkedtek az amerikai államkötvények hozamai. A legnagyobb kérdés természetesen továbbra is az, hogy mennyiben képes a monetáris politika valódi gazdasági ösztönzésre. A költségvetési támogatás – jóllehet az olyan neves közgazdászok, mint Paul Krugman továbbra is emellett érvelnek – a nyugati államok magas államadóssága, illetve az adósságfinanszírozás lehetőségeinek szűkülése miatt a politikusok szerint nem lehetséges. A monetáris enyhítés pedig szemlátomást alig segít felgyorsítani a lomha gazdasági növekedést és enyhíteni a munkanélküliséget.

Az amerikai kereskedelmi minisztérium július végi felülvizsgált adatai szerint január-márciusban negyedéves szinten csupán 0,4 százalékkal, április-júniusban pedig 1,3 százalékkal nőtt az amerikai gazdaság. Pénteken, Bernanke beszédét megelőzően közli a minisztérium a második negyedévre vonatkozó második becslését, amely elemzők szerint még alacsonyabb, 1 százalékos negyedéves növekedést jelezhet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!