szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Raiffeisen Bank International (RBI) magyarországi bankérdekeltsége 27 millió euró nettó veszteséggel zárta a második negyedévet, szemben az előző negyedévi 10 millió eurós mínusszal – derül ki a bank jelentéséből.

Az első féléves veszteség 37 millió euró volt, egy évvel korábban még 5 milliós nyereséget könyvelt el a magyarországi leány. A második negyedévi működési eredmény 40 millió euróra nőtt a megelőző negyedévi 37 millióról, az első félévi 77 millió volt, csökkent az egy évvel korábbi 101 millió euróhoz képest. Az adózás utáni veszteség a második negyedévben 31 millió euróra nőtt a megelőző negyedévi 11 millióról. A nettó tartalékképzés leírási és értékcsökkenési veszteségekre 68 millió eurót tett ki a második negyedévben, az első félévben 115 millió euró volt, szemben az egy évvel korábbi 80 millió euróval. Az első félévi bankadó 22 millió eurót tett ki.

Az egy évvel korábbihoz képest az idén az első félévben a hitelállományon belül nőtt a háztartási hitelek állománya a vállalati hitelek rovására. Míg tavaly az első félévben a vállalati hitelek állományának aránya közel 56 százalék volt, az idén 51,1 százalékra csökkent. A devizahitelek aránya 79,2 százalékról 68,3 százalékra csökkent.

Fazekas István

Herbert Stepic, a Raiffeisen Bank International (RBI) vezérigazgatója csütörtökön azt mondta, hogy különösen a magyar frankhitelek jelentenek problémát a banknak. A frankhitelesek problémájáról Magyarországon, Lengyelországban és Romániában azt mondta: "fenyegetést jelenthet". A frankhitelek összege 3,5 milliárd euróra tehető, ez az összes hitelállomány 4,3 százaléka.

Két országban volt veszteséges a Raiffeisen-leányvállalat 2011 első félévében, Szlovéniában és Magyarországon. Kérdésre válaszolva a bankvezető kifejtette, a szlovén veszteség a piac kis mérete miatt nem számottevő, Magyarország ezzel szemben "tartósan a legproblémásabb" a Raiffeisen számára azok közül az országok közül, ahol jelen van. Ebben belső okok és az általános piaci helyzet egyaránt szerepet játszanak Stepic szerint. A belső – szervezeti, kockázatelemzési – okokat a Raiffeisen megpróbálja maga orvosolni. A gazdasági helyzetet illetően a kormány igyekezete ellenére a javulás hosszú távon olyan strukturális reformoktól függ, amelyeknek még nem érezhető a hatásuk.

A vezérigazgató beszélt arról is, hogy az RBI első féléves üzemi eredményét az osztrák és a magyar bankadó, valamint jövedelem-kiigazítások csökkentették. A két országban a bankadó mértéke összesen 68 millió euró volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!