szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az idei GDP előrejelzését 2,6 százalékról 1,6 százalékra, a jövő évit 2,7 százalékról 1,5 százalékra rontotta, az idei inflációs prognózis maradt 3,9 százalék, a 2012-est 3,6 százalékról 3,9 százalékra emelte.

Az MNB Monetáris Tanácsa keddi ülésén nem változtatott a jegybanki alapkamat 6 százalékos szintjén. Az elemzők többsége a kamat tartására számított, egyes szakértők azonban a forint gyengülése miatt az emelést sem tartották kizártnak. Szeptember a hetedik hónap, amikor nem változik az alapkamat 6 százalékos mértéke.

"A tanács véleményezte a csütörtökön megjelenő új inflációs jelentést, amelynek fő számai döntő hatással voltak a mai kamatdöntésre" - jelentette ki az elnök. Az MNB az idei GDP előrejelzését 2,6 százalékról 1,6 százalékra, a jövő évit 2,7 százalékról 1,5 százalékra rontotta, az idei inflációs prognózis maradt 3,9 százalék, a 2012. évit 3,6 százalékról 3,9 százalékra emelte. A maginfláció (alapinfláció) az új előrejelzés szerint idén marad 2,8 százalék, 2012-ben 3,2 százalékra emelkedik a korábbi 2,8 százalékról.

Az előrejelzés egy nagyon kényes időpontban kerül nyilvánosságra, mivel az új makropálya még nem tartalmazza a 2012. évi költségvetési tervezetből nyerhető információkat - közölte Simor András. Hozzáfűzte azt is, hogy az inflációs jelentést készítő stáb által készített rövid összefoglaló szerint a Matolcsy György által bejelentett intézkedések "a 2012. évi inflációt jelentősen megemelik, a gazdasági növekedést pedig számottevően csökkentik". Az előrejelzés nem tartalmazza azokat a hatásokat sem, amelyeket a parlament által megszavazott, a devizaadósok végtörlesztési lehetőségét rögzített forintárfolyamon tartalmazó törvény okoz - tette hozzá.

A Monetáris Tanács kamatdöntését magyarázva, a jegybank elnöke elmondta: az év első felében jellemző magas nyers- és üzemanyagárak begyűrűztek a maginflációba, ami elsősorban a feldolgozott élelmiszerek áremelkedésében jelentkezett. A fogyasztói árindexet az áfát és a jövedéki adót érintő intézkedések átmenetileg számottevően növelik, ugyanakkor a kereslet oldali inflációs nyomás továbbra is rendkívül alacsony. A költségsokkok kifutásával és az indirektadó-emelések hatásának lecsengésével már az alacsony keresletoldali inflációs hatások lesznek meghatározóak az éves árindex alakulásában.

Az infláció mind 2011 átlagában, mind 2012 egészében a 3 százalékos cél fölött alakulhat, s 2013 első felében érheti el a 3 százalékos célt - rögzítette az MNB elnöke. A pénzügyi piacokat jellemző bizonytalanság kiváró monetáris politikát indokol - ismételte meg a közleményben is leírt fogalmazást az elnök arra az újságírói kérdésre, hogy miért változtattak a korábbi megfogalmazáson, amely szerint a 6 százalékos alapkamat hosszabb távon való fennmaradása elvezethet a 3 százalékos inflációs cél eléréséhez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!