szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az államháztartás - helyi önkormányzatok nélküli - első nyolc havi hiánya 1544,6 milliárd forint volt az előzetes adatok szerint, amely a módosított éves előirányzat 130,4 százaléka. Az augusztusi deficit 50,1 milliárd forint volt, ami több mint 33 milliárddal alacsonyabb a tavaly augusztusinál - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtökön az előzetessel megegyező adatot a kormany.hu honlapon.

A Mol-részvénycsomag vásárlására fordított kiadás egyszeri jellegű, ezért azt az éves összehasonlításban nem szerepeltetik és ezt az év hátra levő részében is mellőzi a szaktárca - közölte az NGM. Az előző évvel való összehasonlíthatóság céljából az elmúlt évben az ez időszakban még nem létező pénzügyi- és ágazati különadó bevétellel, valamint a magánnyugdíj-pénztári vagyonelemek értékesítéséből előirányzott, de még nem teljesült bevétel időarányos részével korrigált egyenleget használja az NGM. Ez a korrigált egyenleg 875,1 milliárd forint deficitet mutat augusztus végéig, ami az eredeti költségvetési előirányzat 127,3 százaléka. Tavaly az államháztartás központi alrendszerének augusztus végi deficitje 1081,4 milliárd forint volt, ez az éves teljesítés 121,6 százaléka.

A tárca közleménye szerint a központi költségvetés idei hiányának időarányosnál magasabb alakulását jellemzően egyes bevételek szokásostól eltérő időbeli lefutásai okozzák, mindenekelőtt az, hogy a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapból származó bevételek 528,8 milliárd forintos összegének teljesítésére az év végi hónapokban kerül sor. A szaktárca által közölt negyedévi államháztartási lefutás szerint a harmadik negyedéves deficit 574,1 milliárd forint lesz, ami azt jelenti, hogy a júliusi 459,9 milliárd és az augusztusi 50,1 milliárd forint után szeptemberben 64,1 milliárd forint összegű pénzforgalmi hiány várható. Ugyanakkor a tervezett lefutás szerint az év utolsó negyedében az államháztartás 424,5 milliárd forint többlettel zár, s ennek nyomán az idei költségvetés hiánycélja teljesül - áll az NGM közleményben.

Az NGM megjegyzi, hogy a kiadások nem tartalmazzák a MÁV és a BKV adósságának átvállalását és a PPP projektek kivásárlásának ráfordításait, valamint a jelenleg 255 milliárd forintra becsült, úgynevezett "negatív áfa" döntés miatti visszafizetést. Az államháztartás központi alrendszerén belül a központi költségvetés 16,8 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 34,9 milliárd forintos deficittel, az elkülönített állami pénzalapok pedig 1,6 milliárd forintos szufficittel zártak augusztusban. Az államháztartás első nyolc havi bevételi adataiból kitűnik, hogy társasági adóból 137,9 milliárd forint folyt be augusztus végéig, az előző évinél 20,6 milliárddal több.

Cégautó adóból nyolc hónap alatt a tavalyihoz közel azonos összegre, 18,3 milliárd forintra tett szert a költségvetés. Az egyszerűsített vállalkozói adóbevételek (eva) 84,7 milliárd forintos összege 4,6 milliárddal marad el a bázistól. A bányajáradék 73,4 milliárdos összege 4 milliárd forinttal kisebb a tavalyi hasonló időszakinál. A játékadó nyolc hónap alatt 18 milliárd forintot hozott a költségvetésnek, 1,5 milliárddal kevesebbet a tavalyinál. A pénzügyi szervezetek különadójából 97,9 milliárd forint, egyéb ágazati különadókból 83,4 milliárd folyt be augusztus végéig. Az áfabevételek összege 1.595,9 milliárd forint volt, ami 42,5 milliárddal több a 2010. évi megfelelő adatnál. A jövedéki adó 545,2 milliárd forintot tett ki, 33,6 milliárddal meghaladva a bázisban mért bevételt. A regisztrációs adó 8 hónap alatt 22,9 milliárd forintot hozott a költségvetésnek, 3,2 milliárddal többet, mint tavaly.

A személyi jövedelemadó 908,9 milliárd forint bevételt jelez, ez 268,6 milliárddal kevesebb a múlt év hasonló időszakában mértnél. 

Az online tájékoztató keretében újságírói kérdésre Banai Péter Benő, az NGM helyettes államtitkára azt közölte, hogy a szaktárca által rendelkezésre álló információk alapján a 2012. évi költségvetési tervezésnél alapul vett 1,5 százalékos GDP növekedési ütem módosítása jelenleg nincs napirenden. (A Magyar Nemzeti Bank legújabb számításai szerint a GDP csak 1 százalékkal nő jövőre, miközben a makropálya mutatóknál az MNB 1,5 százalékos GDP növekedést rögzített 2012-re.)

Egy másik kérdésre a helyettes államtitkár azt felelte, hogy egyszeri tételek nélkül a 3 százalék alatti, uniós elszámolás (ESA ’95) szerinti deficit tartása a cél. Az egyszeri tételeknél megjegyzendő, hogy a Mol részvénypakettre fordított kiadás az ESA elszámolásban nem jelentkezik, a magán-nyugdíjpénztári eszközök átvétele azonban mindenképpen szufficitessé teszi az idei költségvetést. Arra a kérdésre, miszerint várható-e még 2011-ben a MÁV 300 milliárd forint összegű és a BKV 70 milliárd forint összegű konszolidációjának lebonyolítása, Banai Péter Benő azt válaszolta: az adósságátvállalásokról született döntés óta jelentkező világgazdasági folyamatok és azok magyarországi hatása miatt a kormány az eredeti döntést felülvizsgálja. E felülvizsgálat alapján maradhat, vagy változhat a kérdésben jelzett adósságátvállalási összeg.

Azzal kapcsolatban, hogy hogyan kell érteni azt a kormánydöntést, miszerint 577 milliárd forinton kell tartaniuk a tárcáknak a maradványaikat, a helyettes államtitkár közölte: az 577 milliárd forintos maradvány a tavaly év végi maradványállományból az év közben felhasználásra visszahagyott, kötelezettségvállalással nem terhelt maradvánnyal csökkentett összeg (a tavalyi év végén a maradványállomány nagysága 628 milliárd forint volt). Az idei év végi maradványról a törvénynek megfelelően a jövő év folyamán születik döntés.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!