szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szeptember óta az euróhoz képest 12 százalékos árfolyamcsökkenést elkönyvelő forint komoly dilemmát okoz a politikusoknak, a külföldi befektetőket pedig távol tartja - írta a Wall Street Journal tegnap. A lap szerint a hamarosan bekövetkező leminősítés csak még inkább el fogja riasztani a befektetőket.

A romló magyar valuta drágítja az ország devizában fennálló államadósságát, így szuverén adósi leminősítésének kockázatát növeli, ha pedig a Magyar Nemzeti Bank úgy döntene, hogy a gazdasági növekedés érdekében csökkenti a jegybanki alapkamatot, az csak tovább apasztaná a forint árfolyamát - írja a Wall Street Journal.

Neil Shearing, a Capital Economics Wall Street Journal által megkérdezett elemzője szerint Magyarország növekedéssel nem tudja kikerülni a problémát, szerinte ráadásul jövőre a magyar gazdaság további fél százalékkal fog csökkeni.

A lap szerint bár az eurózóna válsága miatt a befektetők érdeklődése megnőtt a feltörekvő országok valutái iránt, Magyarország kimaradt ebből, az Acadian Asset Management feltörekvő piacokkal foglalkozó menedzsere, John Peta pedig úgy véli, még ha megnyugszanak is a piacok, Magyarország ezután is "kockázatosabbnak" fog számítani.

A lap a kockázatok között említi a magyar lakosság komoly devizakitettségét, a kormány bankellenes politikáját, az eurózóna hitelválságának lehetséges elterjedését, valamint a várható leminősítéseket is.

A Wall Street Journal cikke megemlíti, a devizahitelek a magánhitelek majdnem 60 százalékát is jelentik, vagyis a forintárfolyam folyamatos csökkenése csak növeli az ország adósságállományát, ezzel együtt pedig nehéz fellendíteni a belső fogyasztást. A lap megjegyzi, a fix árfolyamon történő végtörlesztésről szóló törvény most, úgy tűnik, visszafelé sült el, a terheket vállalni kényszerülő bankok nyomás alá helyezése után ugyanis most a leminősítések következhetnek. A kormány ugyan bejelentette, hogy kész együttműködni a Bankszövetséggel a devizahitelek kérdésének megoldásában, és ez emelte egy kissé a forintot, de az eurózónabeli félelmek újabb csökkenést hoztak.

A lap arra figyelmeztet, hogy a leminősítés veszélye továbbra is fennáll, ez pedig végül ahhoz is vezethet, hogy a külföldi kézben lévő kötvényektől elkezdenek megválni a befektetők - ami azért is lenne kockázatos, mert a magyar kötvények nagy része külföldi kézben van. A befektetőket azzal lehetne visszacsábítani a forinthoz, ha a kormány könnyítene a bankokra nehezedő nyomáson, segítené a növekedést, az eurózóna válságában pedig előremozdulás történne - véli a lap.

Vlad Milev, a Payden & Rygel feltörekvő piaci elemzője szerint a forint árfolyamát gyors gazdasági növekedéssel, illetve agresszív alapkamat-emelésekkel lehetne növelni, ám még ha a nemzeti valutát sikerülne is feltornázni, ez nem sokat segítene a növekedésen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!