Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
Átírná a költségvetési bizottság a jövő évi büdzsé november végén lezárt főszámait - derül ki a parlament honlapjára felkerült módosító javaslatokból. Amennyiben a parlament elfogadja a javasolt változtatásokat, megsérti az államháztartási törvényt.
Benyújtotta a parlament költségvetési bizottsága a jövő évi költségvetés kiigazításához tervezett zárószavazás előtti módosító javaslatokat. Az Országgyűlés honlapjára felkerült javaslatok átírják a 2012-es büdzsé már lezárt főösszegeit. Ha a parlament erre rábólint, akkor törvényt sért, ugyanis az államháztartási törvény szerint november 30-ig a parlament elfogadja a költségvetés főszámait, amelyek ezt követően nem változhatnak (a főszámokat november 29-én el is fogadta a parlament).
Az egyes módosítókat ráadásul nem fésülte össze a költségvetési bizottság, így mindegyikben eltérő kiadási és bevételi főösszegek jöttek ki. Az első módosítóban (pdf) marad a már rögzített 14 343,6 milliárd forintos bevételi főösszeg, a kiadási főösszeg viszont 14 899,8 milliárd forintról 14 919,8 milliárd forintra változik. A következő módosítóban (pdf) a bevételi főösszeg 14 324,8 milliárd forintra változik, a kiadási pedig 14 900,9 milliárd forintra (hasonló következetlenséggel találkozunk egy harmadik bizottsági módosítóban is).
Fél százalékos növekedés, 299 forintos euró
A módosításokra azért van szükség, mert a költségvetés októberi benyújtása előtt tervezett 1,5 százaléknál várhatóan jóval lassabb lesz a gazdaság növekedése jövőre, de az is esélyes, hogy ismét recesszióba esik Magyarország. A kiigazítás másik oka, hogy három hónappal ezelőtt még 268 forintos árfolyammal számolták a büdzsét, ma viszont már 300 feletti szinteken jár az árfolyam. Banai Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára a költségvetési bizottság hétfői ülésén azt mondta, hogy a kormány jelenlegi tudása szerint a jövő évi gazdasági növekedés 0,5 százalékos, az euró árfolyama 299,4 forint lesz. A kormány arra törekszik, hogy ennek ellenére teljesüljön a GDP 2,5 százalékában meghatározott hiánycél. Matolcsy György emiatt múlt héten 320 milliárdos többletkiigazítást jelentett be.
Csak 120 milliárdos a csomag |
Az új kiigazítás valójában inkább csak 120 milliárd forint, a költségvetési bizottság zárószavazás előtti módosítóiban ugyanis összesen ennyi kiadáscsökkentő zárolást, tartalék befagyasztást és bevételnövelést találunk. A csomag fő elemei: egy 68 milliárd forintos tartaléknövelés és egy 52 milliárd forintos kiadáscsökkentés. A tartaléknövelés egy része a magánnyugdíjpénztárak tagdíjainak állami kisajátításából származik, a másik része jövedéki adó- és áfa-többletbevétel a jövedéki adóemelésnek köszönhetően.
Hogy kijöjjön a 320 milliárdos csomag, Matolcsy valószínűleg beleszámolta azt, hogy jövő szeptemberig nem nyúlhat a kormány a költségvetés tartalékaiból az Országvédelmi Alaphoz és a kamatkockázati tartalékhoz, ami a módosítások előtt összesen 200 milliárd forint volt. Ez azonban nem újdonság, ugyanis erről már első körös módosító javaslatként, november végén döntött a parlament. |
Nyugdíjpénzből dagad a tartalék
A költségvetési bizottság 48 milliárd forinttal növelné az eredetileg 50 milliárd forintosra tervezett kamatkockázati tartalékot, így az 98 milliárd forintra duzzad. A pénzt úgy biztosítanák, hogy a magán-nyugdíjpénztári tagok befizetett nyugdíjjárulékait az állam jövőre sem utalja tovább a pénztáraknak. A magánnyugdíj-pénztári tagdíjfizetés valószínűleg megszűnik (és ezzel vége a magánnyugdíjpénztáraknak), ugyanis egy ugyancsak hétfőn benyújtott költségvetési bizottsági módosító (pdf, 6-7. oldal) véglegesíti az erről szóló, múlt héten benyújtott költségvetési bizottsági javaslatot azzal, hogy a költségvetési törvényjavaslat szövegéből törli a magánnyugdíj-pénztári tagdíjbefizetésekre vonatkozó részeket.
Emellett a költségvetési bizottság az eredetileg 150 milliárd forintos Országvédelmi Alaphoz hozzácsapna 20 milliárdot a jövedéki adó- és áfabevételek növelésével. A dohánytermékek jövedéki adójának emeléséről szóló zárószavazás előtti módosító javaslatot a megváltozott munkaképességűekről szóló törvénymódosításhoz nyújtotta be az alkotmányügyi bizottság.
Folytatódik a fűnyírás
A költségvetési bizottság úgy biztosítaná a kiigazítás egy részét, hogy a fejezeti kezelésű előirányzatokon belül úgynevezett fejezeti egyensúlybiztosítási tartalékokat hozna létre. A zárolásokkal összesen 52 milliárd forinttal nyesegetnék vissza a fejezeti kiadásokat. Ez hasonló művelet, mint amit idén Matolcsy 250 milliárdos zárolása jelentett: a költségvetési fejezetek kiadásaiból fűnyíróelvvel zároltak összegeket, majd idén júliusban végleg elvonták a pénzeket (ez súlyosan érintette a minisztériumok által felügyelt kiadásokat, a Nemzeti Erőforrás Minisztériumnak például 40 milliárddal kellett kevesebbet költenie).
A költségvetési bizottság a jövő évi zárolásokból kialakított tartalékokat még nem venné el végleg a fejezetektől és a tárcáktól, egyelőre annyit javasol, hogy 2012. szeptember 30-át megelőzően ne lehessen felhasználni őket. Azt követően a tartalékokat valószínűleg csak akkor kaphatnák vissza a tárcák, ha ez nem veszélyeztetné a hiánycél teljesítését (mivel a jövő évi büdzsé rendkívül feszített, borítékolható, hogy ettől a pénztől elbúcsúzhatnak az érintettek).
Ezeket a kiadásokat vágják le |
A változtatással legrosszabbul a helyi önkormányzatok járnak, összesen 12 milliárddal csökken a támogatásuk. Kevesebb lesz az uniós pályázatokra kapott önrész-támogatás, illetve a fejlesztésekre és az útfelújításokra kapott pénzek. Egymilliárd forinttal csökken a Széll Kálmán-tér felújítására előlátott 3 milliárdos előirányzat, és megfelezik a Római parti gát megépítésének támogatását is. Az önkormányzati kiadásokból további egymilliárd forintot elvesz egy másik költségvetési bizottsági módosító is, nagyrészt a közoktatási hozzájárulások csökkentésével.
A BKV viszont jól jár, a települési önkormányzatok helyi közösségi közlekedésésnek támogatását ugyanis 35,2 milliárdról lecsökkentik 3,04 milliárdra, a különbséget (32,2 milliárd forintot) pedig megkapja a fővárosi közlekedési vállalat, azzal a feltétellel, hogy hosszú távú koncepciót dolgoz ki és a kormány azt el is fogadja.
A tárcáknál leginkább a dologi kiadásokat, a személyi juttatásokat és a fejlesztéseket csökkenti a módosító. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumtól 2,5 milliárdot vesz el a módosító a volt egyházi ingatlanok tulajdoni helyzetének rendezésére előirányzott összegből (viszont egy másik bizottsági módosító javaslattal több mint 2 milliárd forintot ad a tárcának az esztergomi államosított intézmények személyi és dologi kiadásaira).
A Vidékfejlesztési Minisztérium kiadásai 5,5 milliárddal csökkennek, többek között a folyó kiadások és jövedelemtámogatások soron. A Honvédelmi Minisztériumnál egymilliárd forintos csökkentéssel lényegében megfelezik a nonprofit kft-k támogatását, a Belügyminisztérimnál 3 milliárdot vágnak. A Nemzetgazdasági Minisztériumtól összesen 3 milliárdot vennének el a szervezetátalakítási pénzből és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara támogatásából.
A Nemzeti Erőforrás Minisztériumnak viszont több mint 3 milliárd forintot ad a költségvetési bizottság, a gyógyító-megelőző intézmények működési kiadásainak növelésével. |
Törölnek a fantomtételekből is
A bíróságoknál több mint 2 milliárdot zárolnának, az ügyészségnél közel egymilliárdot. A bíróságok támogatását az első körös, már elfogadott módosításokkal körülbelül 8,5 milliárd forinttal emelték meg a kormánypárti képviselők november végén.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium kiadásait összesen 4 milliárddal csökkentik a "Vasúti hidak és acélszerkezetek felújítása", valamint az "Infokommunikációs szolgáltatások, konszolidáció" soron. A vasúti hidak felújítási pénzeinek csökkentése azért érdekes, mert alig három hete a kormánypárti többség megszavazta azt a fideszes módosító javaslatot, amely 5,2 milliárd forinttal növelte az eredetileg 100 ezer forintra tervezett kiadási előirányzatot. A módosító úgy teremtette meg a bevételi oldalon a kiadás fedezetét, hogy egy tollvonással ugyanennyivel megnövelte az áfabevételeket.
A zárolás 6 milliárd forintot vesz el a stadionfejlesztésre tervezett 7 milliárd forintos előirányzatból. A helyzet itt is az, mint a vasúti hidaknál: a 7 milliárdos kiadást egy fideszes első körös módosító teremtette meg, és fedezetként a növekvő evabevételeket jelölte meg.
Hasonló a helyzet az állam tulajdonosi felelősségével kapcsolatos környezetvédelmi kiadásoknál is, ahol 4 milliárd forintot zárolnak. Ezeket a kiadásokat egy első körös kormánypárti módosító emelte meg 6,25 milliárd forintttal.
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
Javult a vállalkozások alkupozíciója: az árak konszolidálódtak, a kockázati prémiumok csökkentek, van verseny. Érdemes élni a lehetőségekkel.
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.