szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elfogadta az Országgyűlés a jegybanktörvényt, így Orbán Viktor új alelnököt nevezhet ki. Megszavazták azt a javaslatot is, amely lehetővé teszi az MNB és a PSZÁF összevonását. Az elfogadás után a forint rohamosan gyengül az euróval szemben

293 igen szavazattal, 4 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett - elfogadta az Országgyűlés új jegybanktörvényt. Ez alapján új, a kormányfő által jelölt alelnöke lehet a Magyar Nemzeti Banknak (MNB), hétről kilencre nőhet a monetáristanács-tagok száma, és ismét igazgatóság jön létre az MNB-ben.

Korábban az Országgyűlés az Európai Központi Bank (EKB) véleményére hivatkozva több ponton módosította a kormány által benyújtott, január 1-jétől hatályos jogszabályt, amelynek visszavonását levélben kérte Orbán Viktortól az Európai Bizottság elnöke. Rogán Antal, a gazdasági bizottság fideszes elnöke zárszavában azt hangsúlyozta, hogy az EKB véleményét több mint kilencven százalékban figyelembe vették. Így államfői kinevezés helyett továbbra is az Országgyűlés választhatja meg a monetáris tanács tagjait, az MNB elnökén és alelnökein kívül.

A Magyar Nemzeti Bank épülete
Bánkuti András

Bővülhet a monetáris tanács létszáma is, a jelenleg héttagú testületnek maximum kilenc tagja lehet. A monetáris tanács jogköre is szélesedik, így feladatai közé tartozik majd, hogy a jegybankelnök javaslatára határozzon az alelnökök hatásköréről.

Elszállt a forint

Reggel óta több mint négy forintot gyengült a forint árfolyama az euróhoz képest. Hacsak egy pillanatra is, de megközelítette a történelmi csúcsot, 317 felett is járt a kurzus. Délután kettő órakor egy euró 315 forintot ért, egy dollár pedig 243, egy svájci frank 259 forintot.

A forint árfolyama azután szakadt át, hogy a parlament elfogadta a jegybanktörvényt. A piaci szereplők ugyanis ezt úgy értékelik, hogy az IMF-EU delegációja nem fog tárgyalni egy esetleges hitelszerződésről.

Hiába a kritika

A gazdasági bizottság indítványára a törvényjavaslat deklarálja, hogy a kormány nem kísérli meg az MNB és vezetőinek befolyásolását, és az elnök parlament előtti beszámolási kötelezettsége sem okozhat beavatkozást a jegybank döntéshozóinak függetlenségébe.

A Magyar Nemzeti Bank délelőtt, az elfogadás előtt közleményében azt írta, amennyiben elfogadja ma az Országgyűlés az új jegybanktörvényt, az tovább erősíti a gazdasági környezet kiszámíthatatlanságát, veszélyezteti a magyar gazdaság stabilitását, ezért súlyosan sérti Magyarország érdekeit.

Az új jegybanktörvényt az Európai Központi Bank és José Manuel Barroso is élesen kritizálta, sőt az IMF és az EU tárgyalódelegációja többek között emiatt a jogszabály miatt ment váratlanul, idő előtt haza december elején.

Orbán Viktor az MR1-Kossuth Rádiónak adott péntek reggeli interjújában azt mondta, két véleménykülönbség maradt, "de jogi eljárás keretében megvívjuk a csatát" - mondta Orbán.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!