szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az EU−IMF-megállapodás elmaradása esetén gyorsulhat az összeomlás, a forint akár 350-ig vagy 400-ig is elszállhat, ám egy ilyen "tisztítótűz" után nagyobb esély lenne a valódi szerkezeti reformokra - mondta a Napi Gazdaságnak Bokorovics Balázs, a PannErgy elnöke.

Miközben a józan ész azt diktálja, hogy meg kell születnie a kormány és az IMF közti megállapodásnak, ezzel lényegében csak oda jutunk el, hogy bekerülünk az "EU-tömegbe", ahol majdnem mindenki nyakig ül az adósságban, szerkezeti problémákkal küszködik, és ebben gyökeres változásra reálisan semmi esélye sincs a következő öt évben − nyilatkozta a Napi Gazdaságnak Bokorovics Balázs, a PannErgy elnöke.

"Amíg ez az állapot a gazdagabb nyugat-európai társadalmakban esetleg fenntartható, nálunk és kiterjesztve egész Kelet-Európában már akkora társadalmi feszültségeket okozhat, ami öt éven belül, de lehet, hogy inkább már a következő egy-két évben robbanáshoz fog vezetni" - tette hozzá a befektetési szakember.

"Az IMF-megállapodás elmaradása esetén fölgyorsulhat az összeomlás, nagy recesszió következhet be, a forint akár 350-ig vagy 400-ig is elszállhat az euró ellenében, a kamatok pedig az egekbe szökhetnek. Ez elviselhetetlenül nagy megterhelést jelentene a már ma is a tűréshatáron lévő lakosságnak, ám lehetséges, hogy egy ilyen tisztítótűz után nagyobb esély lenne valódi szerkezeti reformokra, és hamarabb megindulna valamiféle kibontakozás" - véli Bokorovics.

AP

A szakember fontosnak tartja, hogy Magyarország ne egyedül kerüljön ilyen kritikus helyzetbe, bár egy magyar összeomlás minden bizonnyal úgyis magával rántaná a régiót és nemcsak a feltörekvő Európát, hanem a fejlett országok közül a szomszédos Ausztriát is, hiszen a rohamosan romló portfóliók miatt a kereskedelmi bankok aligha tudnák elkerülni az újabb tőkeemelést.

Egy ilyen purgatórium Bo­korovics szerint talán nagyobb eredményre vezetne, mint egy kilátástalan középtávú állapot, hiszen nem biztos, hogy a leggyorsabb rossz a legnagyobb is. A társadalom ugyanis valószínűleg nem fogja kibírni a B verziót − vélekedett. A kormány tartani akarja a kamatok nélkül számított költségvetési szufficitet, ami gazdasági növekedés nélkül egyre nehezebb, óhatatlanul újabb terhekhez vezet, miközben az infláció megugrik, és a szegények tovább szegényednek. A növekedésre várni viszont egyelőre illúzió, mivel a környezetünkben sincs gazdasági bővülés.

További részletek a Napi Gazdaságban!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!