szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két levelet is írt Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter csütörtökön az uniós szervezeteknek, az egyikben az Európai Központi Bank (EKB) elnökét biztosítja arról, hogy figyelembe vették az EKB jegybanktörvénnyel kapcsolatos észrevételeit, míg a másikban Olli Rehnt tájékoztatta a költségvetést illető legfrissebb adatokról.

Matolcsy György a jegybanktörvénnyel kapcsolatban levelet írt Mario Draghinak, az Európai Központi Bank (EKB) elnökének; a levelet másolatban tájékoztatásul Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyekért felelős alelnöke is megkapta - tette közzé a tárca, amely szerint az üzenetben Draghi részletes tájékoztatást kapott az EKB - a jegybanktörvénnyel kapcsolatban tett - észrevételeinek figyelembe vételéről.

"A kormány a múltban is tiszteletben tartotta a jegybanki függetlenséget, és a jövőben is ugyanígy fog tenni" - olvasható a levélben, amelyben Matolcsy azt is kifejtette, hogy a január 1-jén életbe lépett jegybanktörvény "teljes mértékben kompatibilis az EU-jogszabályokkal". Matolcsy hozzátette, Magyarországnak egyértelmű érdeke, hogy a jegybanki függetlenségen alapuló, hatékony monetáris politikája legyen.

Megvédte az MNB-törvényt

A levélben a miniszter részletezte is a jegybanktörvényben végrehajtott változtatásokat, amelyeket az EKB észrevételei alapján hajtottak végre. Matolcsy szerint tisztázódott például az a törvényben szereplő kitétel, amely megtiltja, hogy az MNB a tevékenységéhez nem kapcsolódó hazai és nemzetközi szervezetekben szerezzen részesedést, nem akadályozza az MNB tőkejegyzési kötelezettségét az EKB-ban.Hozzátette, módosító indítványt fogadtak el, amely világosan - a tulajdonosoktól - az MNB igazgatótanácsának hatáskörébe rendeli a jegybanki mérleg meghatározását, illetve az osztalékkifizetést illető döntéseket.

Matolcsy szerint átmeneti időszakot állítottak fel a döntéshozatali rendszerben bekövetkező változások végrehajtásához, hogy biztosítva legyen a döntéshozatali felelősségek átadásának zökkenőmentessége. Kivették ezen kívül a törvényből azt a kötelezettséget, hogy az igazgatótanácsi ülések napirendjét a kormány számára továbbítani kell.

Matolcsy azt is megírta, hogy a makroprudenciális felügyeleti hatáskört ismét bevették a törvénybe, az MNB új mandátuma így a pénzügyi stabilitásra leselkedő kockázatok azonosítására, felügyeletére és felmérésére, illetve a makroprudenciális politikákra is kiterjed. A nemzetgazdasági miniszter hozzátette, a jegybanktörvény szövegezése biztosítja, hogy az állami szféra finanszírozása tilos.

Kész beszélni a további kérdésekről

A miniszter szerint pontosították azt is, hogy a Munkaügyi Bíróság MNB-re vonatkozó illetékessége nem ütközik az Európai Unió Bíróságának, az Európai Központi Bankok Rendszerének statútumában meghatározott jogköreibe. Matolcsy szerint az elfogadott jegybanktörvény ezen kívül megállapítja, hogy tilos a kormányzatnak utasítania a jegybankot, illetve annak döntéshozóit, továbbá tilos az MNB döntéshozóinak befolyásolására kísérletet tenni.

A törvényt a levél szerint úgy módosították, hogy az immár lehetővé teszi, hogy az MNB elnöke egy időben a költségvetési tanács tagja is lehessen, s az ott képviselt nézetei a saját álláspontjának minősüljenek.

Az EKB-nak a jegybanktörvény gyakori változtatására vonatkozó kritikájára válaszul Matolcsy kijelentette: ezek nagyrészt az EKB, illetve az Európai Bizottság által kiadott konvergenciajelentések miatt voltak, amelyek minden második évben újabb megfigyeléseket tettek. A kormány célja, hogy az új alkotmányos keretek között a központi bank számára stabil alapot teremtsen - tette hozzá. Megjegyezte, a jegybanktörvényt mindaddig nem változtatnák, amíg Magyarország nem csatlakozik az euróövezethez.

Végül a miniszter hangsúlyozta, hogy a monetáris tanács létszámának, illetve az alelnökök számának növelésére vonatkozó lehetőség nagyobb  rugalmasságot biztosít arra az esetre, ha az MNB hatásköreinek bővítése ezt szükségessé tenné. Matolcsy azt írta, hogy a frankfurti szervezet rendelkezésére áll az esetlegesen felmerülő kérdések megtárgyalása és kezelése ügyében.

Olli Rehn két Matolcsy-levelet is kapott

Matolcsy külön is írt Olli Rehnnek; ebben a levélben az NGM közleménye szerint a miniszter értesítette az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyekért felelős alelnökét a Magyarországgal kapcsolatos túlzottdeficit-eljárás értékeléséhez szükséges új információkról.

A központi költségvetés teljesítette a 2011. évre vonatkozó, egyszeri és rendkívüli tételek nélkül számított pénzforgalmi egyenleg célját - írta a levélben a miniszter. Előzetes számítások szerint a központi kormányzat adó- és járulékbevételei 100 milliárd forinttal, azaz a GDP 0,34 százalékával magasabbak voltak 2011-ben, mint amire a kormány a 2012. évi költségvetést alapozta - tette hozzá az üzenet.

A miniszter hangsúlyozta, hogy előzetes számítások szerint a többletbevételek strukturális jellegűek, így hatással lehetnek 2012-ben és 2013-ban is. Ez hozzájárul majd az elkövetkező évek deficitcéljainak biztonságos teljesítéséhez - tette hozzá. Szerinte különösen a nettó áfa-bevételek haladták meg, mintegy 41,5 milliárd forinttal a korábban várt szintet. Tájékoztatása szerint a többletet a befizetési oldalon érte el a kormány, elsősorban az adóhatóság sikeres behajtási törekvéseinek köszönhetően.

Beszámolt az adóbevételekről

A miniszter szerint a nettó társasági jövedelemadó bevételek 28,6 milliárd forinttal haladták meg a korábbi számításokban vártakat, ami azt jelzi, hogy a magyarországi vállalkozások nyereségesebbek voltak, mint amire korábban számítani lehetett. A kiadási oldalon a nyugdíjkifizetések 15 milliárd forinttal, azaz a GDP 0,05 százalékával voltak alacsonyabbak a tervezettnél.

Matolcsy György szerint a kedvezőbb költségvetési teljesítmény lehetővé tette, hogy a központi költségvetéshez tartozó intézmények előbb teljesítsenek egyes kifizetéseket. Jóllehet ez az ESA módszertan szerint semleges hatással van a költségvetési egyenlegre, javítja ezeknek az intézményeknek a 2012. évi pénzügyi, illetve beszállítóik likviditási helyzetét - tette hozzá. 

A nemzetgazdasági miniszter a levében várakozásának adott hangot, miszerint a bankszövetséggel kötött megállapodás pozitív hatással lesz a növekedési kilátásokra, mivel a bankadó csökkentésében való részvétel előfeltétele, hogy a pénzintézet hitelt folyósítson a kis- és közepes vállalkozásoknak. Kijelentette ugyanakkor, hogy úgy tűnik, az Európai Bizottság előrejelzéseiben csupán a megállapodás közvetlen hiánynövelő hatásait veszi figyelembe, míg nem vesz tudomást a közvetett makrogazdasági hatásról, illetve az ehhez kapcsolódó költségvetési bevételekről.

Úgy tűnik, összejönnek a megtakarítások

Matolcsy felhívta a figyelmet, hogy a Széll Kálmán Terv 2013. évi kiadáscsökkentő intézkedéseihez kapcsolódó, ennek jogi kereteit kidolgozó törvényeket a terveknek megfelelően, decemberben elfogadta a parlament. Ez között van a helyi önkormányzatokról, a közoktatásról, illetve a felsőoktatásról, a közfoglalkoztatásról, az öregségi nyugdíjakról szóló, illetve az egészségügyi rendszerhez kapcsolódó több jogszabály is - tette hozzá.

A miniszter levelében azt is megírta, hogy mivel az eredeti törvényjavaslatokhoz képest több módosító indítványt is benyújtottak, jelenleg a költségvetési egyenlegre vonatkozó hatás részletes kidolgozása zajlik. Az első felmérések azt jelzik, hogy a várt megtakarításokat a terveknek megfelelően teljesítik - tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!