Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Elemzők szerint nem voltak meglepőek a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön publikált 2011. szeptember-novemberi foglalkoztatottsági és munkanélküliségi mutatói.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a foglalkoztatottak létszáma 2011. szeptember-novemberben 42 ezerrel több volt, mint az előző év azonos időszakában, a munkanélküliek száma az egy évvel korábbival lényegében megegyezett, 460 ezer fő volt, amely 10,6 százalékos munkanélküliségi rátát eredményezett 2011. szeptember-novemberben, 2009 IV. negyedéve óta a legalacsonyabbat.
Adler Judit, a GKI Gazdaságkutató Zrt. foglalkoztatáspolitikai terület kutatásvezetője elmondta: az adatokból az látszik, hogy a rossz kezdet után 2011 második felében javult a foglalkoztatási helyzet, így összességében - becslése szerint - 2011-ben az előző évi szinten marad a foglalkoztatottság.
A GKI kutatásvezetője kiemelte: a munkanélküliség alakulásában is az látszik, hogy a kedvezőtlen év eleji helyzet után javulás következett be a második negyedévben, de utána már nem volt olyan dinamikus a változás, mint az első és a második negyedév között volt. Előrejlezése szerint 2011-ben 10,9-11 százalék körüli munkanélküliségi rátára lehet számítani.
Adler Judit hangsúlyozta, hogy a munkaerő-piaci javulás a férfiak foglalkoztatásnövekedésére vezethető vissza, a nőknél alig van elmozdulás, ami abból a szempontból logikus, hogy a növekedés húzóereje az ipar volt, ahol általában a férfiak többletlétszáma a jellemző. Az életkor alapján pedig az látszik, hogy a nyugdíjba vonulási lehetőség megszigorítása növeli az idősebb, többnyire az 55 év feletti korosztály foglalkoztatásban betöltött szerepét, a fiatalok munkaerő-piaci helyzete pedig még nehezebb - mondta Adler Judit.
Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank senior elemzője szerint a vártnál kedvezőbben, 10,6-ra csökkent a munkanélküliségi ráta szeptember-november között, így kissé mérséklődött az egy évvel korábbi 10,7 százalékról. A foglalkoztatottak száma a vártnál gyorsabban, 6,5 ezer fővel emelkedett az augusztus-októberi átlaghoz képest, míg 42 ezerrel nőtt az egy évvel korábbihoz képest, ami feltehetően nagyobb részt a közmunkaprogramok felfutásának köszönhető.
A Takarékbank elemzője kifejtette: a munkanélküliek száma 7,7 ezerrel csökkent az előző három havi periódushoz képest, míg 600-zal nőtt az egy évvel ezelőttihez képest. A következő hónapokban szezonális hatások miatt a foglalkoztatás mérséklődhet, azonban a feldolgozóipar munkaerő-kereslete ezt némileg ellensúlyozhatja. A munkanélküliségi ráta szezonális hatások miatt a tavalyi év végére 11,3 százalékra emelkedhetett. Ugyanakkor tavalyi éves átlagban 11 százalékos, idén pedig 10,8 százalékos munkanélküliségi rátára számít a Takarékbank elemzője, aki szerint a lassuló gazdasági növekedés miatt a foglalkoztatás növekedése a korábban vártnál lassabb, míg a munkanélküliség kissé magasabb lehet.
A munkaerőpiacon további nehézséget okozhat a minimálbérek jelentős mértékű emelése, ami növelheti az elbocsátásokat, illetve a szürke- és feketegazdaság felé terelhet egyes gazdasági szereplőket - emelte ki elemzésében Suppan Gergely.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.