szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bod Péter Ákos szerint azért kellett visszamenni az IMF-hez, mert a valutaalap pénze sokkal olcsóbb, mint a piacé. Boros Imre szerint az IMF feltételei "velőtrázók".

Ha az IMF országjelentésében megfogalmazott teendőket végignézzük, akkor olyan nagy meglepetéssel nem találkozunk. Ez a jelentés minden évben elkészül, a mostaninak az ad jelentőséget, hogy hitelfelvételi tárgyalások is indulnak, egyébként csak egy mínuszos hír lenne – jelentette ki Bod Péter Ákos, volt jegybankelnök az m1 Az Este című műsorában.

A műsorban Boros Imre, volt PHARE-ügyekért felelős miniszter arról beszélt: Magyarország úgy jutott el az IMF-fel való tárgyalásokig, hogy a piac gorombán megtámadta az országot az úgynevezett unortodox, vagy szerinte szükségszerű gazdaságpolitikai lépésekért. Az már nyilvánvaló, hogy a magyar állampapírpiacot a Goldman Sachs támadta meg – szögezte le Boros Imre, aki szerint nem szokványos, hogy az Európai Unió egy halom politikai feltételt támasztott az IMF hitelfelvételi eljárásához.

Bod Péter Ákos szerint a bajokat az okozta, hogy Magyarország finanszírozása nagyon megdrágult, és ha egy állam túl drágán finanszírozza magát, abból nagy gond, akár államcsőd is lehet. Azért kellett visszamenni az IMF-hez, mert a valutaalap pénze sokkal olcsóbb, mint a piacé.

Ezt Boros Imre sem vitatta, de szerinte az IMF feltételei velőtrázók. Véleménye szerint ezek között van egy csomó dolog, ami racionális, és amúgy is meg kell csinálni, de olyanok is, melyek teret adnak a költségvetésben annak, hogy később további pénzek mehessenek ki – fogalmazott a közgazdász.

Fellegi Tamás és Christine Lagarde
MTI / IMF Stephen Jaffe

A magyar kormány jó néhány lépése az elmúlt időszakban nehezen volt értelmezhető, és az a gond, hogy a magyar gazdaság nem növekszik, ezért a gazdaságot érintő kritikákat komolyan kell venni – érvelt Bod Péter Ákos.

Boros Imre arról beszélt: szerinte másodrangú szempont, hogy hagyományosan vagy rendkívüli módszerekkel teremtik meg a költségvetési egyensúlyt. Mint mondta: az IMF-től azt várná, hogy olyasmiről is állapodjon meg a kormánnyal, amiből növekedés lesz. Növekedésösztönző elemre van szükség, ahogy fogalmazott: tegyék hozzá a cukorkát is. Kifejtette: csomó uniós pénz van, amit nem használtak fel, ezeket oda kellene adni azoknak a pályázóknak, akiknek az önrész hiányzik.

A volt PHARE-miniszter kettős mércét vélt felfedezni az Európai Unió részéről. Eddig szemhunyással néztek a deficitre, míg most elektromos mikroszkóppal figyelik azt – hangoztatta Boros. Bod Péter Ákos abban egyetértett: kellemetlen ránk nézve, hogy nagyon pontosan el kell számolni, de ez szerinte érthető. Felhívta a figyelmet arra, hogy a görög válság, az adathamisítás, trükkök százai miatt nem csoda, hogy most alaposan megnézik az adatokat.

Arra a felvetésre, hogy az utóbbi időben csökkent, majd ismét nőtt az államadósság, Boros Imre azt mondta: egy kisebb kör összetelefonál, és megbolondítja a magyar piacot, nem is kell ehhez nagy összeg, a Magyar Nemzeti Bank pedig mindezt tétlenül nézi, pedig tele van ágyúkkal, mégsem interveniál. Bod Péter Ákos szerint az biztosan nem fog menni az előttünk álló 1-3 évben, hogy a jelenlegi szintről egy dinamikus növekedéssel elmozduljunk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!