Lehet-e egy vállalkozás kötelező bankszámlája Wise vagy Revolut számla?
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
A fővárosi CET kulturális-kereskedelmi központ átadásáért tüntetett az alvállalkozók egy része csütörtökön a Főpolgármesteri Hivatalnál. A központ acélszerkezetének kivitelezője közleményben határolódott el a demonstrációtól, és jelezte, hogy kizárólag jogi úton szeretnék érvényesíteni igényeiket. Bagdy Gábor pénzügyi főpolgármester-helyettes azt mondta, hogy közös megbeszélésre hívja az érintetteket.
A demonstráción körülbelül ötvenen vettek részt. Kanász István, a projekt fő-építésvezetője azt mondta, hogy az építők megtették, amit vállaltak, most az önkormányzaton a sor, hogy átvegye a központot, és ne hagyja bedőlni az érintett vállalatokat. A műszaki átadás-átvétel megkezdését sürgette, amelyre pénzükkel együtt egy éve várnak.
Azt is mondta, hogy garanciálisan javítják a hibákat, ha találnak, de nem hagyják veszni "az egyik legkülönlegesebb" munkájukat.
Kanász István a résztvevők nevében petíciót vitt a Városházára, amelyben egyebek mellett a központ átadását és a vállalkozóknál felhalmozott 830 millió forintos tartozás kiegyenlítését követelte.
A CET acélszerkezetének kivitelezője, az IGN Zrt. ugyanakkor közleményben jelezte: nem akarja minősíteni a generálkivitelező és a fővárosi önkormányzat jogviszonyát, szükség szerint kizárólag jogi úton kívánja érvényesíteni az igényét, és elkerülnek minden demonstratív megmozdulást.
Bagdy Gábor, a CET-projekt koordinálásáért felelős pénzügyi főpolgármester-helyettes arról tájékoztatott, hogy értelmetlennek, a közvéleményt és az alvállalkozókat megtévesztőnek, felelőtlennek tartja a demonstrációt.
A városvezető közleménye szerint "egyesek megint a lényegről akarják elterelni a figyelmet: a Porto nem tudta, vagy nem akarta befejezni a projektet, a felelősséget pedig a fővárosi önkormányzatra próbálja hárítani". Bagdy Gábor emlékeztetett: a Porto felmondta a fővárossal kötött szerződését, befejezetlenül hagyta a beruházást, az épületet azonban nem adta vissza az önkormányzatnak.
A főpolgármester-helyettes közölte, hogy a CET alvállalkozói az építkezés beruházójától, a Portótól és a generálkivitelezőtől, a WHB-tól várják, hogy végre kifizesse őket, hiszen a munkákat ezek a cégek rendelték meg, ezért a vállalkozói díjakkal a társaságok tartoznak, a fővárosi önkormányzattal nincs semmilyen szerződésük.
Bagdy Gábor felháborítónak nevezte, hogy a Porto a projektre felvett több mint 25 millió euróból nem fizette ki azoknak a munkáját, akik a CET-et ténylegesen létrehozták. Az ügyben érintett alvállalkozókat közös megbeszélésre hívja hivatalába – tette hozzá.
A demonstráción elhangzottakra, illetve a főpolgármester-helyettes közleményére a CET kivitelezője, a Porto Investmenttől úgy reagáltak: kizárólag Budapest "jogellenes magatartása" miatt nem lehet kifizetni a kivitelezők végszámláját, mivel a főváros képviselői megtagadják a műszaki átadás-átvétel megkezdését. Hozzátették, hogy teljes mértékben egyetértenek a kivitelezőkkel, és támogatják további erőfeszítéseiket.
A Duna-parti Közraktáraknál létrehozott 27 ezer négyzetméteres építményt 2010 augusztusában kellett volna befejezni. A CET tavaly tavasszal kezdődött műszaki átadás-átvételi eljárását időközben leállították, de a belső beépítéshez nem fogtak hozzá, és az épület most üres.
Egyelőre nem, de ez nem jelenti azt, hogy adott esetben nem éri meg a cégnek ilyen számlával rendelkeznie.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
A sikeres cégfelvásárlás alapja az előre megtervezett finanszírozási háttér. Milyen szempontokat szükséges feltétlenül szem előtt tartani ennek során.
A politikai haszonszerzést szolgáló, észszerűtlen beavatkozások sorába illik a készpénzfizetés alkotmányos joga. A szabályok ráadásul néhol nem is egyértelműek, és komoly versenyhátrányt okozhatnak a magyar piaci szereplőknek.
A miniszterelnök elsősorban Ukrajna ellen hangolt a péntek reggeli rádióinterjúban.
Az elmúlt években némileg átrendeződtek Adnan Polat magyarországi befektetései.
Magyar Péter felemelkedése önmagában csak az egyik oka annak, hogy a miniszterelnök alatt szemlátomást inog a szék.
Magyar Péter ingatlanok, festmények, autó és pianínó mellett még egy 20 forint névértékű 4iG-részvényt is feltüntetett.