Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Kiterjeszti a kormány az energiacégek különadóját - írja a Népszabadság. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a vízszolgáltatókat és a hulladékkezelő társaságokat is bevonná az adó fizetésének kötelezettsége alá.
Az áram- és gázszolgáltatókon, illetve -elosztókon kívül a víz- és csatornaszolgáltató, valamint a települési hulladékkezelési közszolgáltatást biztosító társaságokra is kiterjesztené a Robin Hood-adót a kormány – derült ki abból a válaszból, amelyet az NGM küldött a Népszabadság kérdéseire.
Mint azt korábban megírtuk, a Széll Kálmán Terv 2.0-ban 2013-tól duplájára, a vállalati nyereség 16 százalékára emelik az energiaszolgáltatókra kivetett adót és „egyes további közműszolgáltatásokra” is kiterjesztik azt.
A kormány érzékelhető törekvése a különböző profilú közműcégek egyre egységesebb kezelése, írja a Népszabadság szakértőkre hivatkozva. A Fidesz-kormány először a távhőágazatot, majd fokozatosan a víz-, csatorna- és hulladékkezelő társaságokat is igyekezett minél inkább egy kalap alá vonni - ebbe beletartozna a családi rezsi jó részét kitevő tarifák egységes meghatározása is, amely eddig inkább a helyi önkormányzatok feladata volt.
A lap kitér arra is, hogy 2008-ban, amikor a Gyurcsány-kormány eredetileg kivetette az akkor nyolcszázalékos Robin Hood-adót, nemcsak azt deklarálta, hogy az 2010-ig lesz érvényben, hanem azt is, hogy az adó bevételeit épületek és távhőrendszerek felújítására fordítják. A Fidesz – amely 2008-ban még határozottan ellenezte az adó bevezetését – azonban nem csak a 2010-es kivezetési ígéretet bírálta felül, hanem az eredetileg kitűzött célokat is.
Az NGM erre a felvetésre elismerte: a 2008. évi LXVII. törvény szerint az energiaellátók jövedelemadójából befolyt összeget valóban távhő-korszerűsítésre kell fordítani. A gazdasági válság azonban „elsöpörte ezt a lehetőséget” – írják. A törvény által megfogalmazott feladat ellátása ugyanakkor azóta is folyamatos, ugyanis az ország szén-dioxidkvótáinak eladásából származó bevételeket fordítják e célra az Új Széchenyi Terven (ÚSZT) keresztül.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Sokak félelme szerint Oroszország néhány éven belül képes lehet arra, hogy támadást indítson egy másik európai ország, akár egy NATO-tagállam ellen. Ez attól is függ, hogy Ukrajna meddig állja a sarat.
Ha elmaradt volna az alku annak komoly hatása lett volna az 1700 milliárd dollárt kitevő kétoldalú kereskedelemre.
Több ponton is jogellenesnek tartják a folyamatot.
Április 12-én lesz a voksolás, ha hinni lehet a dátumnak a kormányfő polóján.