Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Szerdán két, majd a következő hetekben további három szaúdi miniszter is Budapesten tárgyal majd. A szaúdiak, úgy látszik, komolyan vették a magyar kapcsolaterősítési szándékokat, s egyértelműen nyitnak Magyarország felé.
Tegnap a kormány nem kevesebb, mint hét szerződést írt alá kínai partnereivel. De nemcsak távol-keleti, hanem közel-keleti befektetésekben is reménykedik a forráshiánnyal küszködő Orbán-kormány. A szándékok komolyságát jelzi, hogy egymásnak adják a kilincset Budapesten a szaúdi miniszterek: szerdán Budapestre érkezik Fahd bin Abdulrahman Balghanaim agrár-, majd két napra rá Abdullah Al-Hosain víz- és energiaügyi miniszter. De a következő hetekben Magyarországon vendégeskedik a külügyi, a pénzügyi és az oktatási tárca vezetője is.
Különösen Ibrahim bin Abdulaziz Al-Assaf pénzügyminiszter látogatását várhatja kiemelt figyelemmel a kormány, lévén Al-Assaf egyúttal a több százmilliárd dollár felett diszponáló Szaúdi Alap elnöke. És mit is várhatnánk az arab világ számunkra második legfontosabb kereskedelmi partnerétől, mint tőkebefektetéseket. Például magyar állampapírok vásárlását, az államadósság finanszírozását.
Beérett a mosolydiplomácia
Úgy látszik, nem hiába roadshow-ztak a térségben a magyar politikusok. Tavaly októberben Orbán Viktor tett a szaúdiaknál látogatást, épp tíz évvel azután, hogy első magyar miniszterelnökként hivatalos úton járt Rijádban. Februárban Kövér László, az Országgyűlés elnöke fordult meg a szaúdi fővárosban a G-20-ak parlamenti elnöki találkozóján a szaúdi parlament elnökének meghívására.
Az útra elkísérte Rogán Antal is, aki befolyásos pénzügyi, gazdasági szereplőkkel tárgyalt. A térségben egyébként nemcsak a szaúdiakkal kereste a kapcsolatot a kormány, hanem több delegáció – többek között Kövéré is – az Egyesült Arab Emírségekben is járt. Daher Pierre-t, Edelény libanoni származású fideszes polgármesterét pedig Orbán „visszaküldte” Libanonba, hogy ott próbáljon befektetőket találni.
A magát megnevezni nem kívánó forrásunk szerint a szaúdiak jó terepnek tekintik Magyarországot európai uniós pozícióik erősítése szempontjából: ehhez szeretnének befektetővédelmi garanciákat, például a kettős adóztatás megszüntetését vagy szabadkereskedelmi megállapodást.
Brainstorming
Szaúd-Arábia óriási gazdagságának tudatában egyre nyilvánvalóbban igyekszik növelni politikai és gazdasági befolyását a világban. Magyarország pedig, amellett, hogy a szaúdi tőkét az államadósság finanszírozására fordítaná, a Szaúdi Fejlesztési Alap lényegében kamatmentesnek minősülő hiteleire is számítana nagy közös projektek megvalósításához.
Információink szerint konkrét projektekkel még adós a magyar fél. Egyelőre csak ötletek vannak, a megvalósítás megtervezése még hiányzik. Az azonban már látszik, mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházások jöhetnek szóba: nem elsősorban az, hogy zöldséget-gyümölcsöt adnánk el a szaúdiaknak, hanem teljes termelői szisztémákat lehetne létrehozni szaúdi pénzből, a növénytermesztéstől a feldolgozásig, és a termékek egyik lehetséges piaca lenne az arab ország. De szó van ingatlanbefektetésekről és más beruházásokról a turizmus és az egészségügy területén is. Információink szerint arra is lenne igény, hogy több szaúdi diák tanulhasson Magyarországon.
Az álmoknak határt szab, hogy Magyarország mégiscsak a tranaszatlanti szövetség és az Európai Unió része, ez utóbbinak a tagjaként pedig elfogadta a schengeni egyezményt is, amely a vízumhoz jutást nem európai és észak-amerikai országok polgárai esetében nem könnyíti meg. De ugyanúgy tíz éve húzódik már a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodás.
Nem a kkv-król szól
Ami az exportlehetőségeket illeti, Szaúd-Arábiáról is elmondható, hogy az export dinamikusan fejlődik, igaz, a legtöbbször elfelejtik hozzátenni, milyen alacsony bázishoz viszonyítva. A kivitelünk ugyanakkor alapvetően a hazánkban bérmunkáztató külföldi multik termelésszervezési döntéseitől függ. Így például 2009-ben, amikor az export fellendítésében korábban húzószerepet játszó mobiltelefon-gyártás áttevődött Kínába, exportunk jelentősen megzuhant. 2011 első kilenc hónapjában aztán ismét volt egy kis felfutás: a kivitel a duplájára nőtt az előző év hasonló időszakához képest.
Szaúd-Arábia Magyarország második legjelentősebb kereskedelmi partnerévé vált az arab világban az Egyesült Arab Emírségek után. Exportunk legnagyobb részét a gépek, gépi berendezések adják, említésre méltó a feldolgozott termékek és az élelmiszerek kivitele. Az import szinte elhanyagolható: tavaly 6,9 millió dollárra rúgott csupán.
A kis- és középvállalatok (kkv) számára ugyanakkor nehezen teljesíthető feltételeket támaszt ez a piac, mert a szaúdiak általában óriás megrendeléseket adnak, s ennek biztosítására – tisztelet a kivételnek – ez a vállalati szféra idehaza kevéssé képes.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A világ legnagyobb húsipari cége, a brazil JBS a New York-i tőzsdére lépett, hogy finanszírozza a további növekedését. A zilált múltú vállalatot rendre megtalálják környezetvédők, politikusok és piacfelügyeletek.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
„Elértük a határt, szürkeségben mi vagyunk élen” – énekli Zentai Márk, aki a Mörk leállása óta szólóban zenél. Az új dal címe Szabadon, és a részben a Pride felvonuláson forgatott klipje a HVG-n látható először.
A „jogosulatlan” kriptováltás bekerült a Btk-ba, azonnali hatállyal leállították.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.
Néhány szón, gesztuson múlt 1990-ben, hogy nem borította el Erdélyt az erőszak.