szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Kedd éjfélig jelezhetik az érintett ügyfelek a bankjuknál, ha a devizahitelüket forintosítani szeretnék. Kevesen vannak, akik élhetnek a lehetőséggel, de még kevesebben, akik ezt igénybe is veszik.

A legnagyobb lakossági banknál, az OTP-nél eddig a jogosultak mindössze 15 százaléka jelezte, hogy forintra váltaná devizahitelét. De hasonlóan lanyha az érdeklődés a többi banknál is – írja az azenpenzem.hu pénzügyi portál.

Az adósok számára május 15-én lejár a jelentkezési határidő: aki tehát ma éjfélig nem nyilatkozik, semmiképpen sem kerülhet be a programba. A bankoknak a jogszabály szerint április 15-éig kellett értesíteniük 90 napon túli hátralékban levő, a feltételeknek megfelelő adósaikat devizahitelük forintra váltásának lehetőségéről. Tehát egy hónapjuk volt az érintetteknek arra, hogy mérlegeljék: érdemes-e részt venni az átváltási akcióban.

Már a kritériumok is szigorúak voltak

A hátralékosokat már eleve alaposan megszűrte a jogszabály: csak azok élhetnek a devizahitelük forintosításával, valamint ahhoz kapcsolódóan a hitelösszegük 25 százalékának az elengedésével, akiknél az ingatlanuk forgalmi értéke nem haladja meg a 20 millió forintot, a hitelt a bank nem mondta fel és nem kezdődött meg a kényszerértékesítés, valamint a 90 napos csúszás a bejelentés napján még fennáll.

Mint ahogy az azenpenzem.hu korábban beszámolt róla, az adósok tájékozódását és a bankok eljárását is nehezítette, hogy a kormány végül nem dolgozott ki részletszabályokat. És a Bankszövetség sem adott ki végül ajánlásokat, hanem elfogadták, hogy a bankok a törvény keretein belül egyedileg döntsenek. Így maguk határozhatták meg, hogy mi fogadható el a hátralék kiváltó okaként, ezt pontosan milyen papírokkal kell igazolni, és hogy milyen áron juthatnak az adósok kiváltó hitelhez.

Forinthitel: elmennek mellette
MTI / Marjai János

Még a vártnál is kevesebben

Akadtak olyan ügyfelek, akik nem kaptak értesítést a bankjuktól, pedig szerintük a jogosultak közé tartoztak volna. Ilyen tartalmú panaszokat egyébként már a bankfelügyelet is kapott. Ezeknek az ügyfeleknek így maguknak kellett utánamenni a lehetőségnek. A pénzügyi portál információi szerint az OTP-nél a jogosultak 15, a CIB-nél 20, a Budapest Banknál 15 százaléka jelzett vissza a múlt hétig, hogy élni kíván a forintosítással. (Ezek az arányok a hitelügyleteket tekintve feltehetőleg még alacsonyabbak, mert sok hitelnél adóstárs is van.) Ez azt jelenti, hogy az utolsó napokban óriási roham kellene ahhoz, hogy a Magyar Nemzeti Bank által jósolt 20-30 százalékos részvételi arány bejöjjön.

A lanyha érdeklődés oka az, hogy a kiváltó hitel kamata az eltérő ajánlatok ellenére is meglehetősen magas (referenciakamatozás mellett jelenleg 13 százalék fölötti), és a törlesztőrészlet összege az átmeneti három éves könnyítés után nagyjából arra a szintre megy vissza, ahol most is van. Kérdés, hogy ilyen feltételek mellett a hiteltartozás végül alatta marad-e az ingatlan értékének, és hogy nem érdemes-e inkább az adósnak a devizahitelkamatok csökkenésére várnia. A jogosultak többsége mindenesetre kihagyja a lehetőséget.

(Az azenpenzem.hu részletes számokat is közöl az egyes banki ajánlatokról és az akció részvételi adatairól.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!