Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Előzetes eredmények szerint az írek mintegy hatvan százaléka támogatta a népszavazáson az Európai Unió fiskális paktumát - jelentette péntekre virradóra a dublini média.
A híradások szerint a részvételi arány a csütörtöki népszavazáson ötven százalék körül alakult. A hivatalos végeredményt pénteken fogják közzétenni.
Minden előzetes felmérés az igenek többségét vetítette előre, ám ugyanez történt 2001-ben és 2008-ban is, amikor Írország a pozitív közvélemény-kutatási eredmények ellenére két uniós alapszerződést utasított el népszavazáson.
Írország az egyetlen tagállam, ahol népszavazást kötelesek tartani az eurózóna fokozottabb fiskális szigorát előirányozó kormányközi megállapodásról, amelyet Nagy-Britannián és Csehországon kívül 25 tagállam támogatott.
A Németország által szorgalmazott megállapodás esetleges elutasítása minden bizonnyal komoly hatással lenne az európai adósságválság kezelésére. Írország ráadásul ebben az esetben nem részesülhetne az euróövezeti válságkezelési program, az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) biztosította pénzügyi segélyből. Az ország 2010-ben 85 milliárd eurós hitelt vett fel az EU-tól és a Nemzetközi Valutaalaptól a gazdasági válság hatásainak enyhítésére, ám ez a támogatás 2013-ra elapad.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Sokak félelme szerint Oroszország néhány éven belül képes lehet arra, hogy támadást indítson egy másik európai ország, akár egy NATO-tagállam ellen. Ez attól is függ, hogy Ukrajna meddig állja a sarat.
Ha elmaradt volna az alku annak komoly hatása lett volna az 1700 milliárd dollárt kitevő kétoldalú kereskedelemre.
Több ponton is jogellenesnek tartják a folyamatot.
Április 12-én lesz a voksolás, ha hinni lehet a dátumnak a kormányfő polóján.