Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Magyarország bruttó hazai terméke az előzetes adatnak megfelelően az első negyedévében 0,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva - közölte a végleges adatot a KSH. A szezonálisan kiigazított adatok szerint a gazdaság teljesítménye az előző negyedévhez képest 1,2 százalékkal csökkent. Az NGM a jövőt tekintve az új Mercedes gyárban bízik és "kellemes meglepetésekre" számít.
A nemzetgazdasági ágak mintegy felének a teljesítménye stagnált - írta közleményében a KSH.
Az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág bruttó hozzáadott értéke 3,0 százalékkal növekedett, míg az építőiparé jelentősen visszaesett. Az elmúlt két év növekedésének hajtóerejét jelentő exportorien-tált ipar bővülése megtorpant, ezzel összhangban mind az export, mint az import növekedési üteme csökkent.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint a gazdaság teljesítménye az előző negyedévhez képest 1,2 százalékkal csökkent. Az Európai Unió (EU-27) bruttó hazai terméke ebben az időszakban 0,3 százalékkal nőtt az előző év azonos negyedévéhez képest - tette hozzá a KSH.
A kiigazítatlan magyar adatok alapján a 2010 első negyedévétől kezdődő gazdasági teljesítménybővülés az idei első negyedévében megtorpant a 2011-es első negyedévi magasabb szinthez képest.
A magyar gazdaság egészét tekintve heterogén az ágazatok első negyedévi teljesítménye. A mezőgazdaság teljesítménye az előző évi magas bázist követően 7,8 százalékkal csökkent, ezzel -0,2 százalékkal járult hozzá a GDP változásához.
Az ipar hozzáadott értéke az előző évi magas szinthez képest stagnált (99,8 százalék), ezen belül a feldolgozóiparban mérsékelt, 0,3 százalékos növekedés következett be.
A feldolgozóiparon belül egyre nagyobb súllyal rendelkező járműgyártás területén viszont továbbra is nagymértékű növekedést, míg a számítógépek, elektronikai és optikai termékek gyártásában a legnagyobb visszaesést mértük, elsősorban a hazai gyártású híradástechnikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti exportkereslet mér-séklődése miatt. Az ipar összességében -0,1 százalékponttal járult hozzá a GDP változásához.
"Jól látható, hogy hazánk nem tudta függetleníteni magát a külpiacokon kibontakozó negatív tendenciáktól" - írta a GDP-adatról szóló közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
"A jövőre tekintettel azonban fontos tényező, hogy a Mercedes gyár jelentős mértékű termelése a következő negyedévekben az ipari adatokon keresztül pozitívan befolyásolhatja a növekedési trendeket. A munkaerőpiacról érkező pozitív hírek várhatóan szintén kedvezően hatnak a kilátásokra, továbbá a devizahitelek árfolyamkockázatától egyre nagyobb mértékben függetlenedő háztartási szektor is okozhat még kellemes meglepetéseket a fogyasztási csatornán keresztül" - tette hozzá a tárca.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.