szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újabb költségvetésmagyarázó kezdeményezéssel állt elő a Budapesti Gazdasági Főiskola két tanára és egy rendhagyó bevezető könyvvel segítene megérteni, hogyan és mire költik az adóforintjainkat.

Nemcsak az általános pénzügyi kultúránkkal van baj, a magyar közpénzügyi kultúra még alacsonyabb szintű. Gyatra az adótudatosságunk, és hiányoznak a közpénzköltéssel kapcsolatos ismereteink, vagyis azt sem tudjuk, mire és jól költi-e el az állam az adóforintjainkat. A probléma aktualitását most éppen az adja, hogy a kormány várhatóan pénteken benyújtja a rohamtempóban elkészített jövő évi költségvetést (a sietség okaira mindeddig nem jelent meg kielégítő hivatalos magyarázat).  

Gyenge közpénzügyi tudásunkon a Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF) két tanára, Vigvári András és Sivák József a Rendhagyó bevezetés a közpénzügyek tanulmányozásába című könyvvel segítene, amit szerdán mutattak be a BGF-en. A könyv bemutatja a költségvetési alapösszefüggéseket és alapfogalmakat, élen járó nemzetközi szervezetek, például az OECD szakmai ismereteire támaszkodva, de a magyarországi tapasztalatokat is beépítették.

Az alacsony közpénzügyi kultúra mellett a másik komoly probléma, hogy a közpénzeket általában nem eredményesen, nem hatékonyan, és nem gazdaságosan költik el Magyarországon – mondta el a bemutatón Vigvári András. Sőt, még ha szabályosan is költenék el a közpénzeket, általában akkor is alacsony színvonalúak lennének a közpénzügyeink a világ átlagszínvonalához képest, az alkalmazott gazdálkodási módszerek miatt – tette hozzá.

A BGF és a CompLex kiadó gondozásában megjelent könyv egy háromrészes sorozat első kötete, és Békesi László, a Horn-kormány pénzügyminisztere lektorálta. A főiskolán egyébként tananyag lesz a kötet.

A bemutatón Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke azt mondta,  „ez a könyv egy új érték, mivel egyszerre szól a politikáról és a pénzügyekről, figyelembe veszi, hogy a költségvetés és a költségvetési gazdálkodás telítve van politikai értékképzésekkel”. A sorozat második kötete az új közpénzügyi szabályokat, valamint az Európai Uniós közös költségvetést mutatja be, a harmadik kötetben pedig a korszerű költségvetési gazdálkodást segítő módszerekről olvashatunk majd.  

Az utóbbi időszakban egyébként több szervezet is próbál segíteni, hogy jobban értsük a költségvetést, ilyen például a Közöskassza vagy A mi pénzünk elnevezésű, közérthető büdzsémagyarázó honlap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!