Gondoskodó munkaadó – Adjon-e lakáscélú támogatást a cég a munkavállalóinak?
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
Az ápolási díj folyósítási ideje szolgálati időnek minősül a 40 évet ledolgozó nők korhatár előtti nyugdíjellátási jogosultságát tekintve - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkársága az MTI érdeklődésére.
A tárcát annak kapcsán kereste meg az MTI, hogy Balog Zoltán miniszter és Erdős Norbert, Békés megyei kormánymegbízott a napokban arról a nyugdíjjogosultsági kedvezményről egyeztetett, amely azokat a 40 évet ledolgozó nőket érintik, akik főfoglalkozásúként bizonyos időt a beteg családtag ápolásával töltöttek.
A kormánymegbízott korábban választópolgári megkeresések nyomán azzal a kérdéssel fordult a tárcavezetőhöz: a beteg családtag ápolásával főfoglalkozásban eltöltött idő beszámítható-e a nők 40 éves munkaviszonyába a korhatár előtti nyugdíjellátási jogosultság megszerzése érdekében.
A tárca az MTI megkeresésére kifejtette: a munkajövedelem után a foglalkoztató 24 százalékos szociális hozzájárulási adót (korábban nyugdíjbiztosítási járulékot), a munkavállaló pedig 10 százalék nyugdíjjárulékot fizet. Ennek fejében a biztosított szolgálati időt szerez, és a nyugdíj összegét a nyugdíjjárulék-fizetés alapjául szolgáló keresete figyelembevételével kell megállapítani. Az ápolási díj után (amelynek összege 23.600, 29.500, illetve 38.350 forint lehet) nem kell megfizetni a 24 százalékos szociális hozzájárulási adót, csak a 10 százalék nyugdíjjárulékot kell levonni attól, aki ilyen juttatásban részesül.
"Az ápolási díjban részesülő szolgálati időt szerez, s a nyugdíja összegének kiszámításakor - az ellátás alacsony összegére tekintettel - figyelmen kívül kell hagyni" - írták, megjegyezve: a cél az, hogy az alacsony összegű ellátás miatt ne csökkenjen a nyugdíj összegének alapjául szolgáló átlagkereset, s ennek következtében a nyugdíj.
A közlés szerint abban az esetben, ha az igénylőnek az ápolási díj mellett keresete is van, és számára kedvezőbb, akkor a nyugdíj összegének a kiszámításakor a kereset és az ápolási díj együttes összegét kell figyelembe venni. "Az ápolási díj ideje szolgálati időnek minősül, és az ellátás összegét attól függően kell a nyugdíj összegének kiszámításakor figyelembe venni vagy számításon kívül hagyni, hogy az igénylő számára melyik szabály alkalmazása kedvezőbb" - összegezte az államtitkárság.
A Békés Megyei Kormányhivatal hétfőn közölte az MTI-vel, hogy a miniszter Erdős Norbert országgyűlési képviselővel, megyei kormánymegbízottal egyeztetett a kérdésben.
Az akkori közleményben az olvasható: Balog Zoltán miniszter tájékoztatása szerint az ápolási díj mérsékelt járulékfizetés ellenében beszámít a szolgálati időbe, s az ápolási díjban részesülők a nyugdíj összegének kiszámításakor kedvezményben részesülnek azzal, hogy az ápolási díj folyósítási idejét is a munkajövedelmek átlagával ismerik el a nyugdíj összegében. Az ápolási díj összege tehát nem csökkenti a nyugdíj alapjául szolgáló átlagkeresetet, s ily módon a nyugdíj összegét sem - tette hozzá a Békés megyei kormányhivatal.
A kormánymegbízott kérdésére adott miniszteri választ idézve azt írták: az előző kormányzat intézkedéseinek hiányosságai olyan pénzügyi következményeket hoztak, melyek korrigálása az elkövetkezendő időszak feladata lesz.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
A kamatcsökkentést követően megugrott az érdeklődés a Széchenyi Kártya Max Plusz beruházási hiteltermékei iránt.
„A bukásoktól, brutális sérülésektől való félelem folyamatosan bennem van” – meséli Valter Attila országútikerékpár-versenyző a Penge podcast legújabb adásában, ahol arról is beszélget Szilágyi Áronnal és Kenyeres Andrással, hogy milyen gondolatok futnak át az agyán egy esés után, mekkora nyomást jelentett számára a 2021-es berobbanása, és milyen hatással vannak rá a kommentek.
Novák Előd szerint a Fidesz hülyét csinál magából.
Hosszú hallgatás után jelentkezett a kormányközeli közvélemény-kutató.
A műsorvezető kiáll a szombati felvonulók mellett és drukkol, hogy békés legyen a rendezvény.
Nehéz-Posony Kata, a HVG ügyvédje minden kérdésre válaszol.
A jelentős indulótőkével is megtámogatott alapítvány már dátumot sem mond, mikorra várható a régóta ígért beruházás.