szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Görögország csöndben is kiléphet az eurózónából - mondta Balázs Péter az InfoRádió Aréna című műsorában. A volt uniós biztos beszélt arról is, hogy sokat lendített a válságkezelésen az Európai Tanács elnökének munkája, szerinte azonban így is lenne min változtatni az uniós intézményrendszeren belül.

Balázs Péter volt külügyminiszter szerint elképzelhető, hogy a következő években egy-két jelenlegi tagország kiválik az euróövezetből. A Bajnai-kormány külügyminisztere az InfoRádió Aréna című műsorában úgy fogalmazott: továbbra is leginkább Görögország leszakadása lehet reális, de ez nem jelenti azt, hogy Athén nem használná tovább a közös európai valutát, csak döntéshozói szinten nem lenne tagja a zónának, vagyis nem venne részt az eurócsoport ülésein.

Ha Németország kiszáll, a rendszer összeomlik, de ha a magyarok, a csehek vagy a görögök maradnának le, a maratoni mezőnye futna tovább - fogalmazott Balázs Péter, aki arról is beszélt, hogy az eurózónában a teherbíróbb tagok, például Németország és Franciaország várhatóan felgyorsítja majd a lépéseket, míg mások leszakadhatnak, de ettől a jelenleg 17 tagú euróövezet nem bomlik fel.

Görögország esetében úgy véli, a válást csöndben is le lehet bonyolítani: úgy is lehet valaki az eurózóna perifériáján, hogy már nem vesz részt a tanácskozásokon és a döntéseken, de használja a közös valutát. Nem kell lecserélni az eurót drachmára, mindössze annyi történne, hogy a görög pénzügyminiszter az eurócsoport üléseire már nem kap meghívót - tette hozzá.

A felületesen ítélkezők véleményével ellentétben volt érdemi előrelépés az elmúlt időszakban az Európai Unió munkájában - mondta a korábbi külügyminiszter az InfoRádió Aréna című műsorában.

Balázs Péter példaként említette a júniusi félévzáró EU-csúcson elfogadott válságkezelési tízéves programot, amelyben szerinte "borzasztó komoly dolgok vannak": az európai méretű betétgarancián át az uniós bankfelügyeletig.

Külön kiemelte az Európai Tanács elnökének, Hermann van Rompuynek a munkáját. Nem fűztek sok reményt a tevékenységéhez, mégis meglepően nagy lendülettel fogta meg a feladatokat, és lökést adott az unió tevékenységének - jellemezte a belga politikust az egykori külügyminiszter, aki ugyanakkor megjegyezte, hogy az EU intézményrendszere több sebből vérzik.

Miközben az apparátust szigorúan válogatják, a biztosok az égből pottyannak, őket a tagállami belpolitikák ajándékozzák - fogalmazott a volt uniós biztos. Említette az Európai Parlamentet is, ahol "jó ötletek kerülnek felszínre, és ahol hatalmas szellemi kapacitás van, igazából azonban tét nélkül foglalkoznak az ügyekkel".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!