Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Az elemzői konszenzus szerint nem nyúl ma a kamathoz a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, változatlanul hét százalék marad majd a jegybanki alapkamat. A legfőbb indokok között a magas infláció és az IMF-megállapodás elhúzódása állhat.
A Bloomberg hírügynökség által megkérdezett 16 elemző közül 15-en a kamattartásra tippelnek, vagyis nem változtat az Európai Unió legmagasabb jegybanki alapkamatán a Monetáris Tanács. A múlt hónapban a tanács tagjai közül öten a tartásra, ketten pedig ellene voksoltak. A többség amellett érvelt, hogy előbb meg kell várni, hogy mi lesz az EU/IMF-megállapodás végkimenetele, és csak azután lehetne csökkentésről beszélni.
Daniel Hewitt, a Barclays londoni közgazdásza szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ellenáll a nyomásnak, és marad a kamatráta. Németh Dávid, az ING közgazdásza szerint az MNB elnöke, Simor András és a két alelnök a kamattartás mellett fog dönteni, három nem végrehajtó tanácstag pedig 25 bázispontos csökkentésre tehet majd javaslatot.
Horváth István, a KBC-csoport budapesti részlegének igazgatója szerint a gyenge második negyedéves GDP-adat növelheti a monetáris lazítás esélyét, ám ő a magas infláció és az IMF-megállapodás elhúzódása miatt arra számít, hogy ez majd csak szeptemberben következhet be.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.