Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A fogyasztói árak augusztusban 0,1 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 6,0 százalékkal haladták meg az egy évvel azelőtti szintet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.Az infláció 2008 augusztusa óta nem volt ilyen magas. Az infláció május óta egyre gyorsul, júliusban 5,8 százalékos volt és 2008 augusztusa óta nem volt ilyen magas.
Londoni elemzők 6 százalék feletti tizenkét havi inflációt vártak augusztusra. Az idén az első nyolc hónapban átlagosan 5,7 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában. A maginfláció augusztusban 0,3 százalék, 12 havi összehasonlításban az előző havival megegyező 5,1 százalék volt. A nyugdíjas fogyasztó kosárra számított 12 havi áremelkedés 6,1 százalék volt, az előző hónaphoz képest az árak nem változtak.
Júliushoz viszonyítva az élelmiszerek ára 0,9 százalékkal csökkent, meghatározóan az idényáras élelmiszerek, azaz a burgonya, friss zöldség, gyümölcs 7,3 százalékos árcsökkenése következtében. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva a fogyasztói árak 0,4 százalékkal emelkedtek. Olcsóbb lett a sajt (2,0 százalék), a párizsi és a kolbász (1,5 százalék). Emelkedett a sertészsiradék (2,2 százalék) és a sertéshús (1,8 százalék) ára.
Augusztusban az egyéb cikkek közé sorolt termékeke drágultak a legnagyobb mértékben, 1,6 százalékkal júliushoz képest. Ezen belül a járműüzemanyagok ára 3,6 százalékkal nőtt. Az átlagnál nagyobb mértékben emelkedett a szeszes italok, dohányáruk (0,5 százalék) és a szolgáltatások ára (0,3 százalék), ezen belül az üdülési szolgáltatásokért átlagosan 2,6 százalékkal kellett többet fizetni. A nyári kiárusítások következtében a ruházkodási cikkek átlagosan 1,8 százalékkal olcsóbbak lettek. A háztartási energia és a tartós fogyasztási cikkek ára egyaránt 0,2 százalékkal csökkent.
Tavaly augusztushoz mérve az átlagosnál jobban, 6,3 százalékkal drágultak az élelmiszerek. Ezen belül jelentősen, 32,3 százalékkal nőtt a tojás, 25,1 százalékkal a sertészsiradék, 19,6 százalékkal a csokoládé és a kakaó ára. Az idényáras élelmiszerek 13,2 százalékkal drágultak, a burgonya 42,4 százalékkal lett olcsóbb, mint tavaly augusztusban volt, de a friss zöldség 20,3 a gyümölcs pedig 13,7 százalékkal drágult. A sertéshús 10,4 százalékkal került többe, de a liszt 8,5 százalékkal olcsóbb lett.
A dohányáruk 24,7, a szeszes italok 6,7 százalékkal kerültek többe, mint egy éve. Szintén átlag felett, 7,9 százalékkal nőtt az egyéb cikkek ára, ezen belül a járműüzemanyagok 13,5 százalékkal drágultak és a tanszerek is 8,4 százalékkal többe kerültek, mint a tavalyi iskolakezdés előtt. A háztartási energia átlag feletti, 6,2 százalékos áremelkedésén belül a palackos gáz 9,4 százalékkal, a távfűtés 8,4 százalékkal drágult, s a vezetékes gáz is 7,4 százalékkal drágult.
A szolgáltatások 4,1 százalékos áremelkedésén belül a szemétszállítás 8,1 százalékkal, a csatornadíj 5,3 százalékkal drágult, a postai szolgáltatások díja 12,4 százalékkal emelkedett, a külföldi üdülésekért átlagosan szintén 12, 4 százalékkal kellett többet áldozni, míg a belföldi nyaralás 3,5 százalékkal drágult. A ruházkodási cikkek szintén átlag alatt, 3,5 százalékkal drágultak.
A tartós fogyasztási cikkek átlagosan 0,8 százalékkal olcsóbbak voltak, számítógépeket és fényképezőgépeket a KSH szerint 5,9 százalékkal olcsóbban lehetett kapni, mint tavaly augusztusban, a kerékpárok viszont 6,6 százalékkal többe kerültek.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A kis atomerőművek ígéreteiről szóló nemzetközi várakozások fokozódnak, így logikus, hogy a hazai kutatók is foglalkoznak a témával.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
A Tisza elnöke Szabó Tündére utalva reagált a Róka Rékáról szóló hírekre.
Sokan sérelmezik, hogy nehezen pótolható embereket szakembereket küldtek el, ráadásul mindezt több hónap alatt, így nem kellett csoportos létszámleépítést sem bejelenteni.
A humorista szerint a miniszterelnök hazudik, amikor azt mondja, hogy számíthatnak rá a kárpátaljai magyarok.