szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az azerbajdzsáni állami energiaóriás, a Socar afelé igyekszik, hogy ne csak a gázforrást biztosítsa Európa számára, hanem az oda kanyarodó útvonal minden egyes pontját ellenőrizhesse is. A magyar kormány ezért is dörgölőzhet az azeriekhez - az energiaiparban náluk van most a pénz.

Sokkal messzebb mutathatnak az azerbajdzsáni állami energiavállalat, a Socar céljai, mint ahogy azt korábban gondolhattuk - írja az EnergiaInfó. Nem csak a Kaszpi-tenger fenekén található Sah Deniz II. gázmező Európáig terjedő útját egyengetnék, hanem azt is el szeretnék érni, hogy a lehető legtöbb állomáson, minél nagyobb befolyást szerezzenek. A Socar tervei mögött biztos pénzügyi és nyersanyagtartalékok állnak.

Azerbajdzsán és Törökország tavaly egy tollvonással lecserélte a Nabucco gázvezeték török ágát a Tanap Transz-Anatóliai vezetékre, ezzel is megerősítve a Socar szándékát, hogy Európa gázszállításába ne csak a termelői oldalon szólhasson bele. A Sah Deniz mező gázát elszállító vezetékek közti választás menete titkos, ám mivel nagyrészt a Socaré a mező, így minden bizonnyal olyan vezeték lesz a befutó, melyben ő is szerepet vállal.

Európai vállalatok Azerbajdzsán függetlenedése óta fektetnek be a kaukázusi ország energiaiparába, ezért most az azeriek szeretnének befolyást szerezni a nyugati államokban, kiegyenlítve az erőviszonyokat. A Socar termelésre és ellátásra vonatkozó egyezségeket kötött a közelmúltban Izraellel, Grúziával, Szaúd-Arábiával és az Egyesült Arab Emirátusokkal is. Emellett Svájccal és Romániával is kötött külön megállapodást az azeri vállalat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!