szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Pénteken hivatalosan is kezdetét vette az IMF és a Világbank kétnapos tokiói éves közgyűlése. A fórum munkájának középpontjában a globális gazdasági növekedés lassulása, az euróövezeti adósságválság és az élelmiszerellátás kérdése áll.

A kétnapos megbeszélésen 188 ország és számos nemzetközi szervezet képviselői vesznek részt. Várhatóan még pénteken sor kerül a G8-ak (Nagy-Britannia, Olaszország, Kanada, Oroszország, az Egyesült Államok, Franciaország, Németország és Japán) pénzügyminisztereinek ülésére.

A pénteki ülésnapot megelőzően tartott sajtóértekezleten Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója aggodalmának adott hangot a globális gazdaság állapotával kapcsolatban. Azt mondta, hogy nem várható a globális gazdaság növekedésének a felgyorsulása, sőt a bővülés üteme lassúbb lesz az eddig vártnál.

Christine Lagarde elégtelennek értékelte az euróövezeti válság megoldása céljából eddig tett intézkedéseket, szerinte átfogóbb terv kidolgozására van szükség a probléma megoldására.

Lagarde együttműködésre szólította fel az Egyesült Államokat a Nemzetközi Valutaalap (IMF) reformjáról két éve született döntés végrehajtása céljából. Az átalakítás célja az, hogy a szavazatarányok jobban tükrözzék a fejlődő országok tényleges gazdasági erejét. A két éve elfogadott reformcsomag azért nem léphetett életbe, mert néhány ország, köztük az IMF-ben 17 százalékos szavazati joggal rendelkező Egyesült Államok még nem ratifikálta a dokumentumot.

A kétnapos ülés egyik kiemelt témája az euróövezeti válság. Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter rámutatott, hogy Európa már sok eredményt ért el a válság leküzdésében, ugyanakkor nagyobb figyelmet kellene szentelni az amerikai költségvetés egyre súlyosabb gondjainak. Hangsúlyozta, hogy nem Európa az okozója a világ minden gondjának.

Az IMF pénteken azt közölte, hogy miközben a globális gazdaság hajtóereje továbbra is Ázsia, a térség gazdasági növekedése kisebb lesz az eddig vártnál. Az IMF most azzal számol, hogy Ázsia GDP-je 5,4 százalékkal nő az áprilisban várt 6 százalék helyett, jövőre pedig 5,9 százalékkal nő a gazdaság az áprilisban várt 6,6 százalékkal szemben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!