Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Bukarestbe érkeztek a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértői kedden a soron következő felülvizsgálati látogatásra, következtetésüket azonban csak a december 9-i parlamenti választások után ismertetik.
Románia 2011 tavaszán kötött az IMF-fel 3,6 milliárd euró értékű elővigyázatossági hitelmegállapodást. Ebből a nemzetközi pénzintézet eddig 3,2 milliárd eurót bocsátott Románia rendelkezésére.
A román hatóságok szerint ezt a pénzt nem kellett igénybe venniük, ugyanis Románia azzal a feltétellel kötött elővigyázatossági megállapodást, hogy csak váratlan válsághelyzet esetén nyúl az összeghez.
Az IMF szeptemberben hagyta jóvá a Románia által megkötött elővigyázatossági hitelmegállapodás keretében az előző, 519 millió euró értékű hitelrészlet folyósítását.
Két héttel a küldöttség bukaresti tárgyalásai előtt a nemzetközi pénzintézet azt közölte, hogy Románia jó irányba halad az IMF-fel megkötött hitelmegállapodás feltételeinek teljesítése során, de a gazdaság növekedését továbbra is fenyegeti az eurózóna államadósság-válsága.
A washingtoni székhelyű nemzetközi pénzintézet jelentése szóvá teszi az állami vállalatok privatizálásának lassú ütemét is. Az IMF ugyanis úgy véli, hogy azok veszteséges működésének megszüntetése érdekében a privatizálásuk elengedhetetlen.
A jelentés kitér arra is, hogy a közelgő parlamenti választások előtt különösen nagy figyelmet kell fordítania Romániának az adózási fegyelemre az ország pénzügyi stabilitásának megőrzése érdekében.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
A zilált múltú vállalatot rendre megtalálják környezetvédők, politikusok és piacfelügyeletek.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.