szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Németországban az ellenzéki szociáldemokraták és Zöldek is támogatják a görög mentőprogram folytatását, így a Bundestagban, a törvényhozás alsóházában várhatóan elsöprő többséggel szavazzák meg pénteken a kormány ide vonatkozó javaslatát.

A görög válság kezelését célzó programban Németország eddig túlnyomórészt garanciavállalással vett részt, és több mint 15 milliárd euróval beszállt az Athénnak adott kölcsönökbe is, de a törlesztés eddig rendben haladt, így nem érte veszteség a német adófizetőket.

A mentőprogram folytatása viszont érezhető terhet jelent, Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter szerint 730 millió eurós lyukat üt a jövő évi költségvetésben az euróövezeti országok pénzügyminiszterei és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hétfő éjjel kötött megállapodása, amely szerint a hitelkamatok csökkentéséből, a törlesztési futamidő meghosszabbításából és további elemekből újabb, ezúttal 44 milliárd eurós csomagot állítanak össze Görögországnak.

Németország akkor vehet részt a program folytatásában, ha a Bundestag felhatalmazza erre a kormányt. A legnagyobb ellenzéki párt, az SPD frakciójában csütörtökön tartott próbaszavazáson a többség kiállt a javaslat mellett. A Zöldeknél ugyancsak csütörtökön tartott próbaszavazáson a párt valamennyi képviselője a folytatásra szavazott.  A harmadik, legkisebb ellenzéki párt, a Baloldal (Die Linke) eddig soha nem támogatta a görög mentőprogramokat, és várhatóan pénteken is nemmel szavaznak a képviselői.

Mindennek alapján a konzervatív-liberális kormány arra számíthat, hogy kétharmad körüli többséget szerez a javaslat. Ugyanakkor bizonytalan az úgynevezett kancellári többség - vagyis az, hogy a kormányoldal szavazataival szerez többségi támogatást az előterjesztés -, mert a konzervatív CDU/CSU és a liberális FDP euroszkeptikus szárnya nem támogatja Görögország megsegítését.

A 620 tagú Bundestagban 311 szavazat szükséges a kancellári többséghez. A kormányoldalnak 330 képviselője van, így legfeljebb 19 képviselő tartózkodhat vagy szavazhat nemmel. A konzervatív frakcióban tartott próbaszavazáson 15 "elhajló" akadt. Az FDP-nél nem mérték fel a javaslat támogatottságát.

A kancellári többség a második görög mentőcsomagról tartott februári és a spanyol bankmentő csomagról tartott júliusi szavazáson sem jött össze, az SPD viszont a Zöldekkel együtt megszavazta a kormány előterjesztését. Az euróövezeti válságkezelő programok német támogatása így egy pillanatra sem volt veszélyben, de elemzők szerint lélektanilag fontos tényező, hogy Angela Merkel kancellár csak az ellenzékre támaszkodva tudja keresztülvinni a törvényhozáson az euró megmentését célzó javaslatait.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!