Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Túl gyors az alapkamat csökkentése, amiből hirtelen kamatemelés következhet – véli az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója. Az államnak viszont érdemes lenne devizakötvényt kibocsátani, mert most olcsóbban juthat forráshoz.
Félő, hogy túl gyors lesz a jegybanki alapkamat-csökkentése - mondta Szalma Csaba, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója csütörtökön a cég sajtótájékoztatóján. A szakértő szerint a megjelent nyilatkozatokból látható, hogy a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának tagjai 4,5-5 százalékos kamatszintet akarnak elérni. Azonban a gyors kamatvágásra jellemző, hogy túllendül a befektetők által tolerált szinten, így az ilyen kamatvágási ciklust általában hirtelen emelés követi – vélekedett.
Az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója kérdésre válaszolva úgy vélte, az Államadósság Kezelő Központnak (ÁKK) érdemes a piacra lépnie egy devizakötvénnyel, és a piac örömmel finanszírozná a magyar államot. Mint ismert Az IMF-tárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter, Varga Mihály kedden azt mondta, hogy az Államadósság Kezelő Központ 2013 első felében bocsáthat ki devizakötvényt. Az elmúlt időszakban a magyar devizakötvények másodpiaci hozamai jelentősen csökkentek annak köszönhetően, hogy a befektetők most kockázatosabb eszközökbe is hajlandóak pénzt helyezni az amerikai és az európai monetáris lazítás miatt.
Szalma Csaba szerint egy magyar 10 éves dollárkötvényt 5 százalékos hozammal lehetne kibocsátani, és 3-4 milliárd eurónak megfelelő devizakötvénnyel megoldódna az állam jövő évi devizafinanszírozása, illetve egy ekkora forrásbevonással már a választásokig is kihúzná a kormány. A szakember azt is elmondta, hogy 2013 első felében jelentős lejáró devizaadósságai vannak az államnak, ezért szükség is lesz a devizaforrás bevonására. Azonban hozzátette, hogy az is látható a kormányzati célok között, hogy csökkentenék az államadósságon belüli devizaarányt.
Ez úgy történhet, hogy az ÁKK forint állampapírok kibocsátásából finanszírozza a lejáró devizaadósságokat, de a befektetési igazgató szerint ez kockázatos is lehet, hiszen már így is rekordmennyiségű forint állampapír van a külföldi befektetők kezében. Ebben az a kockázatos, hogy ha negatív folyamatok indulnak el a piacon, hatalmas magyar állampapír-állománytól szabadulhatnak meg nagyon gyorsan a befektetők.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.