szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint 2013-ban végre reálbér-emelkedés valósulhat meg a csökkenő inflációnak, az egykulcsos adórendszer véglegesítésének és az újabb minimálbér-emelésnek köszönhetően. Erre is komoly veszélyt jelentene Bajnai Gordon és az Együtt 2014 a minimálbéreket csökkenteni szándékozó javaslata – teszik hozzá a tárca péntek reggeli közleményében.

2012 novemberében a versenyszférában mért bruttó átlagkeresetek 6,2 százalékkal, míg a családi adókedvezmény figyelembe vétele nélkül számított nettó bérek 3,8 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest – hivatkozik a tárca a Központi Statisztikai Hivatal reggeli statisztikai közleményére.

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 2012 novemberében 238 300 forint volt a nemzetgazdaságban, amely 5,4 százalékos emelkedést jelent az előző év azonos időszakához képest. A nettó bér - mely 153 600 forintot tett ki - 3,2 százalékkal emelkedett 2011 novemberéhez viszonyítva, amely azonban nem veszi figyelembe a gyermekek után járó családi adókedvezmények további kedvező hatását.

A 2011-ben tapasztalt dinamikus növekedéshez viszonyított visszafogottabb nettóbér alakulás elsősorban a közfoglalkoztatás súlyának növekedésével magyarázható. Novemberben 60 százalékkal dolgoztak többen a közfoglalkoztatás keretein belül, mint egy évvel korábban – közölték.

A versenyszférában dolgozók átlagos bruttó bére novemberben 247 000 forintot tett ki, míg a nettó kereset 3,8 százalékos növekedést elkönyvelve 159 000 forinton állt. A költségvetési szerveknél teljes munkaidőben foglalkoztatottak - közfoglalkoztatottak nélkül számított – bruttó átlagkeresete 5,5 százalékkal emelkedett a megelőző év azonos időszakához képest, amely jelenleg 212 400 forinton áll.

A nettó kereset 8,2 százalékos emelkedés után 155 800 forint volt, azaz a közszférában jelentős reálbéremelkedés következett be – főként a tárgyhónapban folyósított egyszeri kompenzációknak köszönhetően.

A legjobban továbbra is a pénzügyi, biztosítási ágazatban foglalkoztatottak keresnek, melyet az információ és kommunikáció, majd az energiaipari szektor követett. A legkevesebbet a szálláshely-szolgáltató, illetve vendéglátó ágazatokban dolgozók kerestek – zárul a tárca közleménye.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!