szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A jegybank újabb kamatvágását valószínűleg a bankbetétek kamati is követni fogják. Van-e alternatív megoldás erre a kérdésre?

Érdemes még azelőtt lekötést kezdeményezni mielőtt a bank módosít a hirdetményén, amivel a kamatcsökkentést beépíti betéti kamataiba - írja a Bankmonitor.hu. Viszont mit tudunk tenni, ha ezt a bankunk már megtette vagy épp nincs lejáró betétünk?

Hasonló kamatcsökkentési periódust egyszer már megélhettünk: 2008 év végétől 2010 végéig folyamatos alapkamat csökkenés tanúi lehettünk. 2009 vége és 2010 harmadik negyedéve között majdnem 450 milliárddal csökkent a bankbetétek állománya, míg a befektetési jegyekben található megtakarítás 420 milliárddal növekedett. A legnépszerűbb nyíltvégű befektetési alapok közül is a legnagyobb mértékben a pénzpiaci alapokba áramlott a tőke. Ebből is látszik, hogy a befektetők valóban alternatívát keresnek a bankbetéteknek.

"Logikus döntésnek tűnik tehát olyan befektetést választani, aminek a hozama magasabb a bankbetétnél" - áll a portál cikkében. Ám érdemes körültekintőnek lenni: a befektetési alapok hozama mindig visszatekintő, tehát a múltbeli teljesítményét látom, ellentétben a bankbetétekkel, ahol egy fix jövőbeni hozamadatot tüntetnek fel. Azt is érdemes tudni, hogy míg a bankbetéteket az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) garantálja 100 ezer euróig, addig a befektetési alapoknál a Befektető-védelmi Alap (Beva) garanciája él, mely legfeljebb húszezer euróig terjed ki. Így tehát vigyázni kell, hogy pontosan mit is hasonlítunk össze mivel.

A portál megjegyzi, hogy a bankbetétek alternatíváinak keresése a reálkamatok csökkenésével egyre inkább fokozódhat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!