szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Óriási, a vártnál nagyobb mértékben zuhant Magyarország bruttó hazai terméke 2012 utolsó negyedévében, 2,7 százalékkal esett a GDP az előző év azonos időszakához számítva, ezzel együtt pedig tavaly összességében 1,7 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye - közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Borzasztóan teljesített az ipar és a mezőgazdaság is. A forint gyengül a hírre. A Nemzetgazdasági Minisztérium ugyanakkor pozitívan tekint az idei év elé.

Hatalmasat, a vártnál nagyobb mértékben zuhant a magyar GDP 2012 utolsó negyedévében. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön publikált gyorstájékoztatójából kiderül, hogy 2012 utolsó negyedévében, 2,7 százalékkal esett a GDP az előző év azonos időszakához számítva. A tavalyi év egészét tekintve pedig 1,7 százalékkal zsugorodott a magyar gazdaság. Utoljára 2009-ben volt recessziós évünk.

A KSH azt is közölte, hogy szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 0,9 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék. A nemzetgazdaságban csak az infokommunikáció és a turizmus-vendéglátás területén volt némi növekedés, a mezőgazdaság és az ipar is rosszabbul teljesített, mint azt megelőző neyedévben. Ez azt jelentheti, hogy nemigen látszanak a kilábalás jelei, melyekben sokan reménykedtek.

"Lényegében minden területen szakadás következett be a 2012. negyedik negyedévben, az ipari és a kiskereskedelmi adatokban is, és a várakozásaink szerint a lassulás kisebb mértékben (éves összehasonlításban 0,5-1 százalék között) 2013. első negyedévében is folytatódhat." - mondta a hvg.hu-nak Samu János, a Concorde vezető elemzője. A visszaesés mérséklődését elsősorban megint az exporttól lehet várni: a feldolgozóipar megrendelésállománya és a konjunktúra-mutató némileg javuló növekedési adatot vetít előre. Kérdés, hogy miképp alakulhat a lakossági fogyasztás: az árfolyamgátban való részvétel, illetve a lassuló infláció elvben a fogyasztásnak kedvezhet, aminek már legkésőbb a második negyedévtől kezdve látni kellene a nyomait.

Eppich Győző, az OTP Bank stratégiai elemzője felhívta a figyelmet arra, hogy a részletes adatok hiánya miatt egyelőre csak sejthetjük, hogy milyen tényezők állhatnak a várttól és régió többi országban publikálttól is érdemben elmaradó gazdasági teljesítmény mögött. Az egyik ok lehet a gyenge belső kereslet, ami már évek óta visszafogja a növekedést. Szintén szerepet játszhatott az utolsó negyedév gyenge ipari teljesítménye, ami azonban akár átmenetinek is bizonyulhat. Eppich felhívta ugyanis a figyelmet arra, hogy az utóbbi pár évben tendenciaszerűvé vált, hogy a szabadságok és az ünnepek miatt beesik az ipari teljesítménye, ami a korábbi évek esetében januárban valamelyest korrigálódott.

Az is hozzájárult az elemző szerint a negatív eredményekhez, hogy a mezőgazdaság az aszály miatt rendkívül rossz évet zárt, amit nagy valószínűséggel 2013-ban jobb teljesítmény követ majd. Az uniós pénzek lehívása és elosztása sem a kormány tervei szerint alakult, a 2013 év tekintetében fontos, hogy ezen a téren sor kerül-e javulásra, mert ez enyhítené az építőipar gyenge teljesítményét. Beruházások terén az Opel, Audi és Mercedes fejlesztései befejeződtek, így itt visszaesés várható, azonban a termelés beindulása  ezekben az üzemekben pozitívan hat majd az ipari teljesítményre. Az összes tényezőt mérlegelve azonban erősödtek a negatív irányú kockázatok a stagnálást valószínűsítő 2013-as növekedési előrejelzéssel kapcsolatban - mondta el az OTP Bank elemzője.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményében azt írja, hogy az aszály és az unió elhúzódó válsága következtében csökkenhetett a magyar GDP. Az NGM kiemeli, hogy kettő hatás mutatkozik a magyar gazdaságban: míg a bruttó hazai termék csökkent, addig a foglalkoztatás továbbra is jelentősen bővült, s emellett a munkanélküliség is csökkenni tudott az év elejéhez képest. A közlemény fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy az iparban jelentős beruházások történtek, a járműipar kapacitása pedig folyamatosan bővül.

Mintha kicsit elhamarkodott lenne a hurráoptimizmus
Túry Gergely

"A minimálbér és a nettó bérek emelkedtek, a családi adókedvezményben részesülők jelentős reálbér növekedést tapasztalhattak. Mindemellett a Kormánynak sikerült a költségvetés egyenlegét - a tavalyi többlet után (itt minden bizonnyal 2011-re gondolhat az NGM - a szerk.) - 3 százalék alatt tartani, ami nemzetközi összevetésben is szinte példátlan siker" - áll a közleményben. A minisztérium azt is kiemeli, hogy minden valószínűség szerint a visszaesés azokra az ágazatokra - mezőgazdaság, ipar - vezethető vissza, amelyek 2011-ben jól teljesítettek.

Az NGM közleménye szerint ugyanakkor idén a magyar gazdaság már növekedni fog. Az államháztartás pénzügyei rendben vannak, az adósság folyamatosan csökken és a foglalkoztatás is bővül." Magyarország piaci finanszírozása biztosított, ezt mutatja a kötvénykibocsátás sikere is, ez pedig erősíti a bizalmat az ország fundamentumai iránt, ami a beruházások emelkedéséhez vezethet" - emeli ki az NGM.

A Takarékbank 1,5 százalékos visszaeséssel kalkulált
A pénzintézet elemzői a tavalyi év egészét tekintve másfél százalékos visszaesésre számítottak, a negyedik negyedévre pedig 2 százalékos GDP-visszaeséssel kalkuláltak az előző év azonos időszakához képest. A Takarékbank szerdai elemzése szerint a harmadik negyedév vártnál rosszabb adatát szinte teljes mértékben az aszály okozta. A lakásépítések idén elérhetik mélypontjukat, a gyenge külső keresletet pedig részben ellensúlyozza a Mercedes, az Opel (GM), valamint az Audi üzemek termelésbe állása és felfutása. Idén 0,3, jövőre pedig 1,5 százalékkal nőhet a magyar gazdaság teljesítménye a bank elemzői szerint.

Az NGM közleménye ugyanakkor csak a járműiőpart emeli ki, mint egyetlen pozitív tényezőt, míg arról nem tesznek említést, hogy a feldolgozóipar többi szegmense lejtmenetben van. A foglalkoztatás pedig döntően a közmunkaprogramoknak köszönhetően bővült, a versenyszférás új álláshelyek száma egyre csökken. A minimálbérrel és a nettó bérekkel kapcsolatban az NGM arról nem tesz említést, hogy tavaly Magyarországon csökkentek a reálbérek az 5,7 százalékos - az EU legmagasabb - inflációja következtében. A nemzetközi kötvénykibocsátással pedig - bár tény, hogy így biztosított az ország devizaigénye - komoly felárat fizetünk egy IMF-megállapodáshoz képest. Emellett azt is érdemes megjegyezni, hogy elszakadtunk a régiós versenytársainktól, a szlovák és a lengyel gazdaság tavaly 2,5 százalékkal bővült. Negyedéves alapon a térségből pedig szintén a magyar a legrosszabb az adat, egyedül csak Csehország volt még mínuszban - ahol szintén recessziós év volt a tavalyi, 1,1 százalékos csökkenéssel.

A mostani, rendkívül rossz utolsó negyedéves GDP adat így kétségbe vonhatja azt a kormányzati várakozást, mely szerint 2013 második félévében megindulhat a gazdasági növekedés, és idén 0,9 százalékos plusszal számolhatunk (a legtöbb nemzetközi elemző eközben még idénre is enyhe recessziót vár). Ha a mezőgazdaság és az ipari termelés - mely decemberben is tovább zuhant - nem talál magára az év második felében, illetve a következő hónapokban, akkor nem lesz növekedési fordulat, és folytatódik a lassan 10 éve tartó stagnáló állapot hazánkban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!