szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jól látható, hogy mi az Orbán–Matolcsy-tandem végcélja: fellendíteni az ipart, sok közepesen képzett olcsó munkaerővel, gyenge devizaárfolyammal, alacsony kamatszinttel. A probléma azonban az, hogy mindennek az útjában állnak a devizahitelek, mert mindaddig nincs alacsony kamat, amíg a forint gyengülése veszélybe sodorja a lakosság és vállalatok nagy részét.

Jól látható, hogy mi az Orbán–Matolcsy-tandem végcélja: fellendíteni az ipart, sok közepesen képzett olcsó munkaerővel, gyenge devizaárfolyammal, alacsony kamatszinttel – írja Zsiday Viktor befektetési szakértő friss blogbejegyzésében. A probléma ugyanakkor az, hogy a szolgáltatói szektort alantasabbnak tartják az előbbinél, igazi munkának meglehetősen atavisztikus módon csak az ipari és mezőgazdasági termelést tekintik.

Ráadásul az egésszel a kormány a kínai modellt másolja: ott negatív a reálkamat, a megtakarítóktól a pénzt az államhoz csoportosítják át az államon keresztül az erőltetett iparfejlesztés irányába, és ezalatt a devizát is alulértékelten tartják. A modell erősen exportorientált, alapfeltétele az állami iparfejlesztés, és nagyon alacsony kamatszint, valamint alulértékelt deviza. "Exportáljuk szét a világot, mint a kínaiak, ez a cél" – emeli ki a befektesi szakértő.

A probléma ezzel csak az, hogy mindennek az útjában állnak a devizahitelek, mert mindaddig nincs alacsony kamat (és ennek következtében gyenge forint), amíg a forint gyengülése veszélybe sodorja a lakosság és vállalatok nagy részét. Az úgynevezett orbáni "mesterterv" első része kell, hogy legyen a devizahitelek teljes eltüntetése a rendszerből. Ennek megvalósítási módja Zsiday szerint kérdéses, de biztos benne, hogy már dolgoznak rajta. Ha ez lezajlott, akkor pedig le lehet vinni a magyar kamatszintet 2-3 százalékra, a forint pedig "menjen, ahová csak akar".

Valószínűleg a terv második részét már nem lehet megvalósítani a 2014-es választásokig, de minden bizonnyal megpróbálják. Ha 2014 után is marad a mostani kormányzat, akkor nagyon valószínű, hogy a kamatok padlón lesznek, az euró árfolyama pedig az egekben lesz. "Nem tudom, hogy ez végül jó lesz-e vagy sem Magyarországnak, de a jelenlegi jelzések alapján erre lehet készülni" – emelte ki a befektetési szakértő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!