szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az MSZP szerint úgy tűnik, csaknem ezerötszáz településen nem lehet majd cigarettát kapni, ez pedig a feketekereskedelem növekedését és az állami adóbevételek csökkenését okozza majd. A Fidesz úgy reagált: a nemzeti dohányboltok terv szerint fognak működni 5-6 ezer árusító helyen, az első sikeres pályázók pedig már a nyári hónapoktól kezdhetik az árusítást.

1417 településen senki sem jelentkezett dohánybolt üzemeltetésére, így ezekre újabb pályázatot írnak ki - mondta Tóth Csaba országgyűlési képviselő szerdán. Véleménye szerint ez azt jelenti, hogy csaknem másfél ezer településen egy ideig biztosan nem lehet majd cigarettát kapni, ami a feketekereskedelem élénküléséhez vezet, vagy "a kiskertekben megindul a háztáji dohánytermesztés".

A szocialista politikus hozzátette, elképzelhetetlennek tartja, hogy mozgó boltok árulják a dohánytermékeket, noha a trafiktörvény ezt lehetővé teszi. Azt mondta: az emberek nem fognak a falu végén vagy a buszmegállóban várni a cigarettát áruló kisteherautóra.

Az MSZP-s politikus arról is szólt, hogy a koncessziót húsz évre nyerhetik el a pályázók, bizonytalanságot okoz azonban, hogy a törvény elfogadása óta kétszer bővítették az árusítható termékek körét, mivel kiderült, hogy csak dohánytermékek értékesítéséből az üzletek nem tudnak megélni.

Szerinte nem reális az sem, hogy a trafikok - amint arra a törvény lehetőséget ad - már május 1-jén kinyissanak, ugyanis a győzteseket csak április 23-ig hirdetik ki. Az állami tulajdonú Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. egyelőre fantomszervezetnek tűnik, így nem tudni, hogyan bírál majd el a határidőig több mint tizenötezer pályázatot - tette hozzá.

Tóth Csaba megkérdőjelezte, hogy a trafiktörvény teljesíti majd elsődleges célját: azt, hogy meggátolja a fiatalkorúak cigarettavásárlását, illetve a másodlagost, hogy megváltozott munkaképességű és tartósan munkanélküli embereknek adjon megélhetést a dohányboltok üzemeltetésével. Szerinte a jogszabály csak a dohánypiac újrafelosztását szolgálta, ez azonban átgondolatlanul történt meg.

További veszélynek nevezte, hogy az állam dohányértékesítésből származó adóbevételei csökkenni fognak, és ezt máshonnan kell majd pótolni, illetve hogy sok kisvállalkozás jut nehéz helyzetbe, miután a vegyesboltokban nem lehet majd cigarettát kapni, a forgalom csökkenése miatt pedig ezrével szűnnek meg a munkahelyek.

Fidesz: terv szerint elindulnak a dohányboltok

A Fidesz-frakció közleményben reagált az elhangzottakra. Mint írták, a kormány céljai változatlanok: ahogy Európa sok más országában – a gyermekek és fiatalkorúak védelmében – állami kontroll alatt fognak működni a dohányboltok. Ezért a korábbinál kevesebb helyen, de országszerte elérhetően és az állam által felügyelt módon lehet majd dohányt árusítani.

Az MSZP állításaival szemben a nemzeti dohányboltok tehát terv szerint összesen 5-6 ezer árusító helyen fognak működni, az első sikeres pályázók pedig már a nyári hónapoktól kezdhetik az árusítást. Az ehhez szükséges döntések, valamint a beérkezett pályázatok elbírálása ezekben a hetekben történik meg. A beérkezett, közel 16 ezer pályázatról április 23-ig születik döntés. Az ország sok területén négy-ötszörös túljelentkezés volt - olvasható a közleményben.

Mint ahogy azt a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. már jelezte, további pályázatot fog kiírni a kisebb települések részére, ahonnan eddig nem jelentkeztek, bár nagy részükben eddig sem volt dohányárusítás. Ugyancsak a kisebb településeken működő vállalkozások érdekében törvénymódosítás is történt, hogy megérje dohányboltot nyitni. Az állami felügyelet alatt nyíló nemzeti dohányboltok – reményeink szerint – közvetve hozzá fognak járulni ahhoz, hogy csökkenjen a fiatalkorú dohányzók száma, kevesebb dohányzással összefüggő megbetegedés és haláleset történjen Magyarországon - írta a Fidesz-frakció.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!