szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Késlelteti a gazdasági növekedést a nem teljesítő hitelek magas állománya Magyarországon, a Raiffeisen által közzétett tanulmány szerint, ráadásul egyes bankok a bedőlt hitelekből a tulajdonukba került ingatlanok esetében arra várnak, hogy az árak ismét fellendüljenek, ahelyett, hogy új hitelezési tevékenységet folytatnának.

Európa volt kommunista országaiban 135 milliárd dollárnyi hitel késedelmes, ami a teljes hitelállomány közel 10%-a – állapította meg a Raiffeisen Research által közzétett tanulmány. Azokban az országokban, ahol ez a ráta meghaladja a 10%-ot, meg kell akadályozniuk a szabályozóknak és a bankoknak, hogy a magas arány hátráltassa a gazdasági kilábalást – írják a Portfolio oldalán.

Délkelet-Európában, Ukrajnában, Magyarországon és Szlovéniában, ahol magas a nem teljesítő hitelek állománya, és valahol 15 és 25 százalék között van az arányuk, egyre nagyobb terhet jelent ez a bankszektor és a gazdasági kilábalás szempontjából. Ezért ezeken a piacokon indokolt lenne közös erőfeszítéseket tenni a nem teljesítő hitelek problémájának mérséklésére és a követelésérvényesítés javítására.

Az érintett országok közül számosban az ingatlanpiaci buborék kipukkanása miatt értékét vesztő ingatlanokhoz kapcsolódnak a nem teljesítő hitelek. A bankok egy része ezért a tulajdonába vett ingatlanok esetében arra vár, hogy az árak ismét fellendüljenek, ahelyett, hogy új hitelezési tevékenységet folytatnának. A tőkét tehát improduktív tevékenység köti le – hívja fel a figyelmet a jelentés, hozzátéve: a magas nem teljesítő hitelállomány nem szándékolt strukturális változásokhoz is vezethet, hiszen nem a leginkább produktív beruházásokat finanszírozzák, csak azokat, amelyek nem igényelnek nagy méretet és hosszú távú elköteleződést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!