szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarország a saját lábára állt, ezt már az Európai Bizottság is elismeri, hangzott el azon a szerda délutáni sajtótájékoztatón, ahol a kormányszóvivő és a nemzetgazdasági miniszter értékelte a brüsszeli döntést, mely szerint megszüntetik a hazánkkal szemben folyó túlzottdeficit-eljárást. Varga Mihály kiemelte, nagyon komoly teljesítmény van az ország mögött, ugyanakkor vitatják az EU azon megállapítását, hogy idén 2,9 százalék lesz a hiány. A tájékoztatón az is elhangzott, hogy a reklámadó márpedig marad.

Magyarország a saját lábára állt, amit már az Európai Bizottság is elismer – mondta Giró-Szász András szerdán délutáni kormányszóvivői sajtótájékoztatón, melyen a hazánkkal szembeni túlzottdeficit-eljárás megszüntetéséről szóló brüsszeli döntésre reagált a kormány.

Az eljárás megszüntetéséről Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter azt mondta, a 27 tagország közül senki nem volt ilyen hosszú ideig eljárás alatt. Nagyon komoly teljesítmény van az ország mögött – emelte ki a nemzetgazdasági miniszter. A bbrüsszeli döntés azt jelenti, hogy megvédtük azt a támogatást, amit Brüsszel folyósít az országnak. Varga hangsúlyozta, hogy 2013-ban és 2014-ben az ország államháztartási hiánya 3 százalék alatt marad. Hozzátette: azért akarta a kormány a deficitet csökkenteni, hogy ezzel az államadósság is csökkenjen.

Nem kell nemzetközi hitel

A nemzetgazdasági miniszter elmondta, hogy Magyarország nem szorul rá arra, hogy nemzetközi hitelért folyamodjon: ma ettől messze vagyunk. A magyar gazdaság fenntartható pályára állt a gazdasági növekedésünket, az inflációt, a külkereskedelmi mérlegünket és a foglalkoztatási adatokat tekintve. Varga Mihály reményét fejezte ki arra vonatkozólag, hogy a gazdasági növekedés a második félévben erőteljesebb lesz.

Stiller Ákos

Varga hangsúlyozta, hogy Magyarország ezt követően 3 százalék alatt akarja tartani a hiányát, és a következő években is fegyelmezett gazdálkodást követ. Ebből a szempontból Magyarország vitatja az EB megállapítását, mely szerint 2014-ben 2,9 százalékos lesz a hiány. Varga szerint ez a mutató inkább 2,8 százalék vagy alacsonyabb lesz.

Reklámadó márpedig lesz

Újságírói kérdésre Giró-Szász András azt mondta, hogy a jelenlegi állapotban lesz reklámadó, de a mai kormányülésen ezt még nem tárgyalták. Varga Mihály azt mondta, a magyar kormány tartja magát a május 10-én hozott döntéséhez, mely szerint az állami beruházások nem állnak le, de nem a tervezett folyó kiadásokkal finanszírozzák majd, hanem más bevételekből.

A nemzetgazdasági miniszter kérdésre válaszolva azt is kifejtette, sok olyan eszköz van, amellyel csökkenthető az államadósság, és erre idén konkrét lépésekkel törekedni is fog a kormány. A lépések még előkészítés alatt vannak. A miniszter egy eszközt jelölt meg: törleszteni fogunk, amely csökkenteni fogja az adósságszintünket.

Ugyancsak kérdésre válaszolva Varga elmondta, a kormány az energiaadóra és a bankadóra vonatkozó előterjesztést nem tárgyal, viszont a reklámadóról szóló tervet még ma tárgyalni fogja a kabinet. Ez arra utal, hogy a bankadót és az energiaszektor különadóját nem emelik. Giró-Szász András ehhez hozzáfűzte, hogy a tranzakciós adó emelése is ebbe a sorba tartozik.

Bajnai meglepte Vargát

Varga Mihály a túlzottdeficit-eljárással kapcsolatban elmondta, hogy a kormányt meglepte Bajnai Gordon kijelentése, mely szerint átmeneti sikerről van szó csak. A miniszter szerint ez akár burkolt dicséretként is felfogható Bajnai részéről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

Reklámadó: már augusztustól fizetni kéne

A nemzetgazdasági tárca újabb adóintézkedést helyezett kilátásba, melyet a tervek szerint május 29-én tárgyal a kormány. A törvényjavaslat címe: „A túlzottdeficit-eljárás lezárása érdekében meghozandó intézkedések”. A javaslat egy erősen progresszív adót vetne ki a reklámokra, amelynek előlegét már júliusban be is kellene vallani, illetve augusztusban befizetni. A 120 milliárd forint körüli bevételre becsült piactól mintegy 8 milliárd forint körüli reklámadót szedne be a törvényjavaslat, aminek 75-80 százaléka két cégre koncentrálódna. A kabinet várhatóan a kormányülést követően nyújtja be a végleges változatot az Országgyűlésnek.