szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A parlamentnek benyújtott, a takarékszövetkezetek átalakításáról szóló törvénycsomag egy-két évtizede megoldatlan problémát kezel, ez teszi indokolttá az intézkedések radikális jellegét – mondta Vojnits Tamás.

Vojnits Tamás szerint a takarékszövetkezeti rendszer megújulása révén ismét vonzóvá válik majd a szövetkezeti tagság, nemcsak ügyfélként, hanem tulajdonosként is érdemes lesz jelen lenni a takarékszövetkezetekben. A szövetkezeti alapelvek továbbra is érvényben maradnak, a kialakult tulajdoni arányokon a tervezett intézkedések semmit sem változtatnak – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek.

A kormánybiztos a lap szerdai számában publikált interjúban a szövetkezeti hitelintézetek legfőbb problémái között említette a betétekhez viszonyítva alacsony hitelállományt, a rossz hitelek magas arányát és az alacsony működési hatékonyságot, hozzátéve, hogy a gyenge intézményvédelem is megerősítésre szorul. A parlamentnek benyújtott törvénycsomag egy-két évtizede megoldatlan problémát kezel, ez teszi indokolttá az intézkedések radikális jellegét – mondta. 

Az átalakítások nyomán a takarékok mindegyike képes lesz megfelelni a szigorodó uniós tőkekövetelményeknek. A korábbinál sokkal erőteljesebben érvényesül majd a központi bank szolgáltató szerepe, így rengeteg teher és költség lekerül a tagintézményekről, az átalakulás végén megerősödve állnak majd készen a piaci versenyre.

A megerősödő tőkepozíció – az integráció szorosabbá válásával együtt – lehetővé teszi majd, hogy a takarékok több pénzt fordíthassanak a hitelezésre. Ez a kormánybiztos szerint komoly eredmény lesz, hiszen a szektor szintjén több száz milliárd forintról van szó.

Az új rendszerben minden szövetkezeti hitelintézet újonnan kibocsátott elsőbbségi részvényhez jut, ami mindegyiküknek egyenlő jogokat biztosít majd a központi bankban. 

A szövetkezeti alapelvek továbbra is érvényben maradnak, a tagok választhatják vezetőiket, a közgyűléseken állapíthatják meg az osztalékot – válaszolta annak firtatására, hogy a változások következtében megszűnik-e a szövetkezetek jelenlegi formája, tagsága.     

A takarékoktól semmilyen vagyonelemet vagy jövedelmet nem von el sem a központi bank, sem az integrációs szervezet. Ez tudatos jogalkotói szándék volt, mert szeretnék megőrizni és tovább erősíteni a szövetkezeti jelleg értékeit – hangsúlyozta a kormánybiztos.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!