szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 296,90 pontos, 1,51 százalékos csökkenéssel, 19 420,50 ponton zárt szerdán.

A részvénypiac forgalma 14,5 milliárd forint volt, a vezető részvények az Egis kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest. Sőre Balázs, a Buda-Cash Brókerház határidős üzletkötője szerint a nemzetközi tőzsdéken pozitív volt a hangulat, a hazai piacot azonban beárnyékolta a devizaadósok esetleges újabb megsegítésével kapcsolatos újabb hír.

A piac szerdán Ben Bernanke Fed-elnök szavait várta leginkább, aki egyelőre megerősítette, amit két hete mondott. Azóta a nyugat-európai és tengerentúli piacok kisebb-nagyobb pluszban vannak. A hazai piac ugyanakkor mínuszokba fordult, a legnagyobb vesztes az OTP, ami főképpen a közigazgatási és igazságügyi tárca devizahitelekkel kapcsolatos elképzeléseivel magyarázható - mondta az üzletkötő. 

A szakértő szerint a legrosszabb az, hogy a hír nem tartalmazott túl sok konkrétumot, amikor pedig nincs mibe kapaszkodni, a piacon inkább csak irány alakul ki, nem pedig mérték. Ennek nyomán lehetett egy közel 4 százalékos esés az OTP-nél, nem is olyan kis forgalom mellett. A többi papírra is átragadt egy kicsit ez a hangulat, de nem járt jelentős eséssel.

A forint árfolyamára egyelőre nem volt nagy hatással a hír, a hazai fizetőeszköz inkább erősödött a délelőtti gyengülést követően, az euró 292,50 forinton áll a délelőtti 294 forint körüli szint után - mondta Sőre Balázs. 

Ben Bernanke szerdán hangsúlyozta: a Fednek nincs meghatározott menetrendje a kötvényvásárlási program leépítésére, a bank a gazdaság teljesítményétől függően bővítheti vagy szűkítheti a programot. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke a képviselőházi meghallgatása kapcsán készített nyilatkozatában kiemelte, hogy a jegybank lényeges javulást szeretne látni a munkaerőpiacon, mielőtt visszafogja a kötvényvásárlást, de nem zárja ki, hogy ez már az idén megkezdődik. A piacok úgy értelmezték Bernanke szavait, hogy belátható ideig fennmarad a laza monetáris politika. 

Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter kedd este a Hír Tv Magyarország élőben című műsorában arról beszélt, a kormányzat keresi a megoldást arra, hogyan lehet jogszabállyal módosítani a devizahitelesek szerződésein. A miniszter szerint a jelenlegi jogszabályok szűk esetekben, meghatározott körülmények között lehetővé teszik, hogy szerződést jogszabállyal módosítsanak. Ez a miniszter szerint akkor fordulhat elő, hogy ha valamilyen, a szerződéskötéskor fennálló körülmény előre nem látható módon alapvetően megváltozik, és nem róható fel ebből adódóan, hogy lehetetlenné válik a teljesítés. A javaslatot a közeljövőben kormányülésen is előterjesztik. 

Az Origo hírportál értesülései szerint "az árfolyam-különbözet megosztása vagy akár teljes elengedése" is szóba kerülhet azok között a megoldások között, amelyeket a devizahitelesek további megsegítése érdekében dolgozna ki a kormány a közeljövőben. A portál szerdán arról írt, hogy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) megítélése szerint nem róható fel az ügyfélnek, ha rajta kívül álló ok - az árfolyam elszaladása - miatt válik képtelenné tartozása fizetésére. A könnyítésre az Origo szerint több változatot visz a KIM a július 24-i kormányülésre: elképzelhető, hogy valamilyen arányban megosszák a hitelösszeg árfolyamváltozásból adódó különbözetét.

A Mol árfolyama 15 forinttal, 0,09 százalékkal 16 980 forintra csökkent, 1,1 milliárd forintos forgalomban. Az OTP-részvények ára 183 forinttal, 3,64 százalékkal 4847 forintra esett, forgalmuk 9,6 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom 4 forinttal, 1,20 százalékkal 330 forintra gyengült, forgalma 347,5 millió forint volt.

A Richter árfolyama 40 forinttal, 1,07 százalékkal 3700 forintra csökkent, forgalma 3,2 milliárd forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 224,5 millió forintos forgalom mellett 50 forinttal, 0,23 százalékkal 22 200 forintra erősödött. A BUMIX 1042,57 ponton zárt szerdán, ez 0,02 pontos, 0,00 százalékos emelkedés a keddi záráshoz viszonyítva.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!