szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kínai pénzügyminiszter cáfolja, hogy a világ második számú gazdasága válságba sodródnék. Ellenkezőleg, szerinte a kínai gazdaság növekedése éppenséggel gyorsulhat.

Kína hazai összterméke (GDP) az idén 7,5 százalékkal fogja meghaladni a tavalyit - idézte Lou Csi-vej pénzügyminisztert vasárnap a hivatalos kínai hírügynökség, a Hszinhua.

Egy héttel ezelőtt a kínai hírügynökség azt írta, hogy a pénzügyminiszter csak 7 százalékos gazdasági növekedést vár. Ez felzúdulást okozott a világ tőkepiacain, de a Hszinhua órákon belül korrigálta a várakozást 7,5 százalékra.

Most a pénzügyminiszter a szolgáltatások erősebb fejlődésével magyarázta a szilárd előrejelzést. A 7,5 százalékos növekedés a kínai kormány hivatalos célszáma is.

Előzőleg, pénteken a kínai központi bank felszabadította a kölcsönkamatokat, a hitelforgalom növelése végett. Eddig a kereskedelmi bankok legföljebb 30 százalékos kedvezményt adhattak az adósoknak a jegybank 6 százalékos hitelalapkamatához képest, és ezt a korlátot most eltörölték. Az elemzők fontos gazdaságtámogató reformként üdvözölték az intézkedést, de megjegyezték, hogy az egyensúlyhoz fel kellene szabadítani a betéti kamatokat is, hogy a bankok könnyebben gyűjthessenek forrást a piacról. Jelenleg a kereskedelmi bankok legföljebb 110 százalékkal térhetnek el fölfelé a jegybank 3,5 százalékos betéti alapkamatától. 

Lou Csi-vej elmondta: a gazdasági szereplők életét könnyíteni akarják azzal is, hogy sokféle forgalmi adót áfává alakítva egységesítik.

A kínai gazdaság 2003-tól 2007-ig évente kétszámjegyű ütemben bővült, a csúcs éppen 2007-ben volt, 14,2 százalékos növekedéssel. A világválság első éveiben sem csökkent évi 9 százalék alá az ütem, sőt, 2010-ben már ismét 10,4 százalékos volt.

Az utóbbi időben azonban jelentős a lassulás a Kínától megszokotthoz képest: 2011-ben 9,3 százalékkal, tavaly 7,8 százalékkal nőtt a kínai GDP, majd idén az első negyedévben évi 7,7 százalékra, a második negyedévben évi 7,5 százalékra lassult az ütem, mert a külkereskedelem gyengébb a világpiacok kisebb fogadókészsége miatt, miközben a kínai hazai piac a vártnál lassabban zárkózik fel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!