szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az rendben van, hogy ha kiderül: túl nagy áldozatot követel a drasztikus zöldenergia-termelők telepítése, és ezért átgondolja egy kormány a napenergia-támogatási koncepcióját. De az kin segít Spanyolországban, ha az eddig az egyik legnagyobb megújuló forrásokat felhasználó szektort bedöntik?

Márpedig a spanyol napenergia-ipar az összeomlás szélére került a legutóbbi törvénymódosítások miatt – írja az RT News portálra hivatkozva az energiainfo. A termelők úgy látják, nem tudják majd a még jócskán ketyegő tartozásaikat rendezni a bankok felé, és tömeges jelenségről lévén szó, ezt a bankok is, a megszűnő munkahelyek miatt pedig végül az állam is megsínyli majd.

A kérdés még nem dőlt el, mert a spanyol energiaminisztérium még csak bemutatta a napokban az új törvénytervezetet, amivel a megújuló energiaszektor „ésszerű profitszintjét” kívánja beállítani. E szerint a termeléstől az elosztáson át a szállításig 2700 milliárd eurót csípnének le a jelenlegi keretből évente. Mindezt annak érdekében is, hogy a lépés segíti az villamosáram-szektor deficitjének 25 ezer milliárd eurós méretének csökkentését. (Az idei hiány 4500 milliárd euró, amit az árak emelésével is próbálnak majd csökkenteni – augusztustól 3,2 százalékkal drágul Spanyolaországban az áram.)

Se cellák, se munkások?
AFP / Song Weixing

Szakemberek azonban máris felhívták a kormány figyelmét arra, hogy a napenergia-termelőkre vonatkozó illetékek növelését elkalibrálták, mivel azok a saját napkollektorral rendelkező háztartásokra kedvezőtlen hatással lehetnek, ha ugyanis a jogszabályok változatlan formában életbe lépnek, az otthon termelt energiáért többet kellene fizetni, mint ha az áramot egy hagyományos szolgáltatótól vásárolnák.

Spanyolországban jelenleg több, mint 4 GW összkapacitású napenergia-termelő berendezéspark működik, ami nagyrészt annak köszönhetően nőtt ilyen nagyra, hogy a kormány évekig a megújuló energiáért magasabb ár megfizetésére ösztönözte az energiakereskedőket. A szektor azonban túlnőtt a spanyol gazdaság tűrőépességén, ezért így vagy úgy, de valamit tenni kell. Az áramtermelők szerint azonban azt sem kellene figyelmen kívül hagyni, hogy a növekvő terhek miatt a vállalatok csökkentik a dolgozóik létszámát, és az egyébként is csökkenő befektetési hajlandóság következménye – a több munkanélküli, lassuló gazdaság – visszaszáll a kormányzatra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!