Már Dickens is megírta, hogy a túlköltekezés nyomorhoz vezet

Az általános iskola 8. osztályában ajánlott olvasmány Copperfield Dávid története, és már abban is benne van a hitelezés alapszabálya és a pénzügyi fenntarthatóság alaptétele. Érdemes lenne megfontolni pár alaptézist.

  • hvg.hu hvg.hu
Már Dickens is megírta, hogy a túlköltekezés nyomorhoz vezet

1850-ben jelent meg Charles Dickens angol író nyolcadik regénye, amely Copperfield Dávid "élettörténetéről, kalandjairól, tapasztalatairól és megfigyeléseiről" szól. Ez Dickens legismertebb regénye, még a magyar iskolákban is ajánlott olvasmány – sajnos minden arra utal, hogy a kelleténél kevesebben forgatták, mert a mindennapok nyelvén le van benne írva mind a hitelezés, mind a pénzügyi fenntarthatóság alaptétele – írja a Pénzügyi Szemle Online blogja.

A regény pénzügyi tanulságait Wilkins Micawber, David londoni gyámja szűri le, akit Dickens csődbe ment és adósok börtönébe került apjáról mintázott. Több szövegrészről is lehet lehet szűrni, hogy aki nem fizeti meg a tartozását, annak következményekkel kell számolnia, a hitelező-adós viszony nem lelki kérdés, jogos, hogy aki kölcsön adott, az vissza akarja kapni a pénzét, a túlzott hitelfelvétel pedig nem idegen az emberi természettől (ezért talán érdemes erre a szabályozásnak is reagálnia).

Emellett arra is van utalás, mely szerint nem szabad többet költeni, mint amennyi pénzünk van, mert az nyomorhoz vezet. Másképpen megfogalmazva: addig nyújtózkodjunk, amíg a takarónk ér.

Természetesen lehet ellenpéldákat találni, illetve rámutatni, hogy Magyarországon miért nem erről van szó, de az bizonyos, hogy ha ezeket az alapelveket már fiatalabb korban elsajátítjuk, akkor később kevesebb pénzügyi problémánk lesz – hisz legalább azokat ki tudjuk küszöbölni, amelyek a mi nem megfelelően meghozott, nem eléggé megalapozott döntésünkből adódnak.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.