Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A kukoricának már annyi, de az agrárium egésze még bővülhet a tavalyi, katasztrofális évhez viszonyítva. A piaci szereplők áremelkedést jövendölnek, de az élelmiszerek drágulását a hipermarketek igyekeznek lefogni.
Estére maltert köpök – így jellemezte egész napi munkáját Ócsa határában Balogh János. Ahogy a vállalkozó az augusztusi rekkenő hőségben silókukoricát vágott, a betakarítógép és a mellette haladó szállítószerelvény mögötti porfelhő eltakarta a 26 hektáros táblát övező nyárfasort. Ez még nem is olyan nagy gáz – magyarázta a gazda –, mint az, hogy a másik művelt területén, ahol árukukoricát vetett, csaknem százszázalékos a kár. (A silónak szánt növényt sűrűbben vetik, mint a morzsolásra szánt, szemes betakarításra alkalmas állományt.) A kiesés, mindent összevetve, valószínűleg meghaladja a várt termés kétharmadát. A hét eleji esőzés már későn jött, a talaj felső rétegéből 150–200 milliméter csapadék hiányzik.
Pedig jól indult
Bár a helyzet nem mindenütt ilyen tragikus, az agráriumtól várt idei teljesítménynövekedés biztosan nem teljesül. Pedig az év jól indult. A 4,67 millió tonnás búzatermés bő 30 százalékos javulást jelent az előző évi katasztrofális bázishoz képest, ahogy a korai zöldségek és gyümölcsök felhozatala is nagyjából 20 százalékos többletet mutatott június végén. A folyamatot azonban lényegében derékba törte a nyár közepén beköszöntő, aszállyal terhelt hőség, ami az Alföldön éppen a legrosszabb pillanatban érte a kukoricát és a napraforgót, egyes táblákon százszázalékos kiesést okozva. Az északi, északkeleti és nyugati régiókban, illetve a Dunántúl dombvidékes területein ma is közepes termést ígérnek a táblák. Ezzel együtt a csaknem 1,156 millió hektáron elvetett kukorica országos hozama biztosan jelentősen elmarad az év elején várt 8 millió tonnától, ahogy a napraforgó és a nyár második felére, illetve őszre beérő gyümölcsök, zöldségek hozama is lényegesen szerényebb lesz az előzetesen reméltnél.
A gazdasági tárca február közepén 23–25 százalékos növekedést tervezett az agráriumban az idei évre. Ennek volt is alapja, mivel a 2012-es évet a magyar mezőgazdaság hihetetlenül goromba időjárási feltételek között vészelte át: a 3,86 millió tonnás, vegyes minőségű búzatermés például az utóbbi 30 év leggyengébb „súlyozott” (minőség és érték szerint sorolt) eredményét hozta. Ami az idei, őszi termésű növények aszály miatti kiesésének mértékét illeti, a szakma, a kormányzat és az érdekképviseletek véleménye megoszlik. Egyetértés csupán abban van, hogy az ágazatban valamiféle növekedés biztosan lesz az idén, ami azonban feltehetőleg áremelkedéssel jár.
A változások mértéke két tényezőtől függ: az értékesített áru mennyiségétől és a tranzakciók árától. Mindkettőt bizonytalanság övezi. Az idei jobb búzatermés nyomán például a májusban még tonnánként 60 ezer forint körüli gabonaár június végén gyors csökkenésnek indult, egészen 35 ezer forintig zuhant, ám a trend az aszályról érkező hírek hatására már július közepén megfordult; ma 45 ezer forint körüli áron lehet szerződni étkezési búzára. A július elején bevezetett elektronikus útdíj becslések szerint tonnánként 2200–2500 forint többletköltséget okozhat – kérdés, hogy ezt kinek kell állnia: a gazdálkodónak, a fuvarosnak vagy a vevőnek? A HVG értesülése szerint a nemzetgazdasági tárca a búzát az idei évre tonnánként 52–55 ezer, a kukoricát 45–50 ezer forint körüli összegre árazta be a folyó áras GDP tervezése során, ezektől az áraktól azonban még az aszály ellenére is jelentősen elmarad a fizikai (és korrekten leszámlázott) adásvételek értéke.
Importra viszont sem takarmányból, sem étkezési alapanyagból nem szorul az ország. Tóth István, a nagyobb termelőket tömörítő Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) titkára megerősítette, hogy felméréseik szerint a takarmánytermő táblák állapota nem okozhat áruhiányt, bár kukoricából az előzetesen várt 8 millió tonnánál legalább kettővel kevesebb terem az idén. A belső felhasználás nagyjából 2,5 millió tonnát igényel, és a nagy felvásárlók exportkötelezettségeinek teljesítéséhez szükséges árut is be lehet szerezni. Az viszont bizonytalanságra utal, hogy a napi piac szinte áll. A piac egyik ismert üzletkötője, Felkai András úgy kalkulál, hogy a korábbi évek tapasztalataival szemben az idén megtermett kalászos gabonának csupán a harmada kelt el a betakarítási csúcsidőszakot követő másfél hónapban.
Mindenki kivár – mondja Felkai –, így az idei áru zöme „áttárolódik” a következő év elejére, első felére. Ez történik a szinte biztosan megdráguló kukoricával is, amire jelenleg 38–44 ezer forintos árakon, de szintén visszafogottan köttetnek kontraktusok. A termelőknek most éppen nem sietős az értékesítés, a kormányzat ugyanis elérte, hogy a regisztrált gazdaságok már október 15-e után megkaphassák az idei évre járó, elvileg csak jövőre kifizetendő területalapú támogatások felét, hektáronként mintegy 30 ezer forintot. Így többségüknek lesz elegendő tartaléka ahhoz, hogy a terményt ne kelljen piacra dobniuk.
És még ott van a feketegazdaság is...
Az aszály miatt kieső termés és a több millió tonna el nem adott áru lefelé húzza a GDP-t. A gazdasági teljesítmény egyik fő tényezője az az árbevétel, amely az adott gazdasági évet követő január 15-éig megjelenik az értékesítő vállalkozások számláján. A szakmai összegzések legfeljebb 10-12 százalékos többletnövekedést feltételeznek az agráriumban (ha az ősz nem ront tovább a helyzeten), ami a GDP-ben 0,3–0,5 százalékos pluszt jelenthet.
A képet árnyalhatja a kiterjedt feketegazdaság. A hivatalos statisztikai számlák rendszere hosszú ideje stabil bázist alkot, ehhez jön még néhány névtelen célfelmérés eredménye, az állami kutatóintézet tesztüzemi rendszerének adathalmaza, az export kimutatott teljesítménye – és a feketegazdasági forgalom becsléséből adódó korrekció. Egyes ágazatokban (hústermelés, kertészet) a számla nélküli kereskedés aránya meghaladhatja a 30-40 százalékot is. Az agrárgazdaság „általános feketegazdasági” korrekciós száma hivatalosan 12–16 százalék körül alakul, a mindenkori tényleges értékesítési adatokat ezzel korrigálják. Ha a piac tisztul, a GDP anélkül is nő, hogy bármi változna, ha viszont feketedik, akkor az adatok csupán emiatt csökkenést mutatnak.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Bozó Szabolcsot a bátyja beszélte rá, hogy tegye fel a képeit az Instagramra – és megtörtént a csoda. A 33 éves amatőr alkotó ma befutott művész, olyanok veszik a képeit, akiket korábban, csaposként, legfeljebb kiszolgálhatott volna.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.